Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem

Cennet ve Cehennem

9/10 - 14 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Mehmet Fehmi İmre
Yayınevi :

İmge Kitabevi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada olağanüstü bir ilgi gören Algı Kapıları, ele aldığı konu bakımından benzersizdir. Huxley bu kült kitabında insan algılarının boyutlarını, görsel algıyı olağanüstü biçimde açan meskalin üzerinde özellikle durarak, onu bizzat kullanarak inceler; deneyimlerini müthiş bir gözlem gücüyle gerçeğe olabildiğince yakın, hatta zaman zaman onu aşarak betimler ve bize gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz "karşı kutbunu", "öteki tarafını" gösterir; oraya geçmek için tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatır.

Dolayısıyla Algı Kapıları, resimden müziğe, bir kır manzarasından karanlıkta oynaşan ışıklara kadar birçok farklı araçla da ortaya çıkabilen farklı bir algı durumunun, yazarın deyimiyle "kendinden geçmenin" benzersiz bir analizini sunuyor.

Gerek Algı Kapıları, gerekse yazarın daha sonra bunun devamı olarak yazdığı Cennet ve Cehennem, bu "kendinden geçme" halinin, gündelik yaşamın ötesindeki bir dünyaya açtığı kapılar üzerine yazılmış iki temel ve klasikleşmiş deneme...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 150

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

Baskı Sayısı : 10. Basım

İlk Baskı Yılı : 1995

Sayfa Sayısı : 150

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755331058


Yorumlar (3)

...

"Uygun mu?" diye sordu biri. ÿ"Ne uygun ne de değil," diye karşılık verdim. "Yalnızca olduğu gibi."

The Doors

Bu kitabın, efsanevi müzik grubu The Doors´un isminin kaynağı olduğu söylenir.

...

Huxley'in "Belki de bu dünya, başka bir dünyanın cehennemidir" sözü üzerine; farklı bakış açıları sunan, algıyı yeniden sorgulayan felsefe ağırlıklı bir kitap olarak düşünüp aldım. Kitap ise yazarın bir çeşit uyuşturucu bitki alarak yaşadığı bambaşka görsel deneyimleri anlattığı, gördüklerinden sanat, mimari vb alanlarda benzerlikler aradığı bir denemeden ibaret. İkinci bölüm oldukça sıkıcı sayfalarca anlatının içinden iki satır ana fikir alabilmek mümkün değil. Ekler kısmındaki bilgiler ikinci kısımdan daha değerli.