28,0 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aktüel Tarih - Temmuz 2022 Kitap Açıklaması

 

Aktüel Tarih 3. sayısında “1071 Malazgirt Zaferi” dosyasıyla raflardaki yerini aldı.

Bu dosyada, “Roma’nın Cehennemi Malazgirt”başlığı altında, Yusuf Ayönü, “Mağrur ve Mağdur İmparator” Romanos Diogenis’in askerî ve siyasî yönünü anlattı. İlber Ortaylı’yla Türklerin İran hâkimiyetini, Çiçek Derman’la tezhip sanatını ve eski İstanbul’u, Süleyman Uludağ’la kişisel tarihi üzerinden tasavvuf tarihini, Haydar Ali Yıldız’la da Okçular Vakfı’nın dününü ve bugününü konuştuk.

Malazgirt dosyası; sahadan ve oldukça ses getiren yazı-haberlerden oluşuyor. Adnan Çevik, tarihin peşine düştüğü makalesinde, harp meydanının fotoğrafını çekti. Mustafa Alican, Alparslan’ın mezar yeri yazısında, Grebido Efsanesi’ni irdelerken; Cihan Piyadeoğlu, savaş yerinin tespiti hususunda alan çalışması yaptı. Haşim Şahin, kaleme aldığı yazısında, derli toplu Sultan Alp Arslan portresi sunuyor. Muharrem Kesik, önce hainken sonra kahraman olan ve tarihin kaderine müdahale eden Erbasan Bey’i yazdı. Sultan Alparslan’ın ‘kariyer mühürleri’ni Ali Mıynat, 1071 Zaferi’nin en yakın tanığı tarihçi Michael Attaleiates’i Şahin Kılıç kaleme aldı. Süha Konuk, “Malazgirt’in neticesini taraf değiştiren Türkler mi belirledi?” sorusunun cevabını verdi. Büyük zaferin habercisi Çağrı Bey’i Sefer Solmaz, 1071 hatırası olan kitabe ile ilgili yazıyı Kadir Pektaş, Alparslan’ın dehasını Erkan Göksu kaleme aldı. Malazgirt Savaşı ile ilgili kitap seçkisini İlker Nuri Öztürk hazırladı.

Derginin mini dosyasında, Murat Güzel Anadoluculuk düşüncesini tenkit ederken; Bahattin Çatma, Malazgirt Zaferi imgesini tartıştı. Burhan Sayılır, güncel mesele 12 Ada’yı tarihsel olarak mercek altına aldı. Mehmet Demirci,  İsmail Hakkı Bursevî’nin anlattığı şeyhi Osman Fazlı Efendi’yi, Zafer Işık, Osmanlıların kutlama geleneğini resmetti. Türk sinemasının efsane ise Cüneyt Arkın’ıysa Samet Altıntaş kaleme aldığı, “Türk Tarihini Canlandıran Adam” yazısıyla yâd etti.  

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.