Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Ahmed Avni Konuk Görünmeyen Umman Kitap Açıklaması


Görünmeyen bir ummandır Ahmed Avni Konuk. Adını, eserlerini ve kişiliğini çok az kişi bilir. Hâfızdır, şâirdir, büyük bir müzik adamı ve büyük bir tasavvuf üstadıdır. Mevlevîdir ve en kapsamlı Mesnevî şerhinin yazarıdır. Aynı zamanda önemli bir devlet adamıdır. Uzun yıllar PTT'nin genel müdür yardımcılığını yapmış, "Postacı Ahmed Avni" ünvânıyla anılmıştır.

Çok yönlü, müstesnâ bir şahsiyet olmakla beraber bir o kadar da az bilinen Ahmed Avni Konuk, anlamaya ve anlatılmaya lâyık büyük değerlerimizden birisidir. Bu kitap, mahviyeti nedeniyle hakkında çok az bilgi bulunan Ahmed Avni Konuk'u günümüze ve geleceğe tanıtmak için, Konuk'un meşk silsilesine mensup olan Savaş Ş. Barkçin'in yürüttüğü uzun süren araştırmaların meyvesi.

Görünmeyen Umman'da Barkçin, Konuk'un kişiliği, hayat çizgisi, yaptığı işler, içinde bulunduğu kurumlar ve ortaya koyduğu eserleri anlatıyor. Bunun yanı sıra onu çevreleyen insanları, üstadlarını, dostlarını, talebelerini ve gönül dünyasını da çok boyutlu bir çerçevede ele almaya çalışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Klasik Yayınlar

 

Puanlamalar
%66,7
%33,3
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

12.12.2010

Umman'da boğulmak isteyenler için..

Bu devasa biyografi (maalesef sadece kitabın hacmi açısından), ilminin büyüklüğü ile şöhreti arasındaki devasa ters orantıya pek de şaşılmaması gereken, "Son Osmanlılar"ın eşsiz bir ferdi, devasa bir kâmet hakkında.. İlmiyle, sanatıyla hepsinden de önemlisi şöhretindeki orantısızlığın asıl sebebi olan "derviş"liği ile ne güzel bir örnek-insan.

Savaş Barkçin büyük bir işe kalkışmış ancak (belki mazur görülebilecek sebeplerden dolayı) nedense malzemeleri elimize tek tek tutuşturmuş, adeta bir dokümanter hazırlamış.. Sağolsun, varolsun ancak gönül isterdi ki bu malzemeler bir kazanda kaynatılsa, pişirilse ve herkesin kendince hazmedebileceği (belki hacimce daha mütevazi ama) tesiri ve lezzeti unutulmayacak bir eser ortaya çıksaydı... Umarız bir sonraki edisyonda..

Bu hacimli eserin bir faydası da Ahmed Avni Bey'in biyografisi ile pek ilgili olmasa da, arasanız bulamayacağınız bazı anekdot, hatıra ve notlar adeta ikramiye kabilinden fiyatın içinde extra geliyor.. Neler mi var: Meraklısına paha biçilmez kıymet ifade eden, Ahmed Amiş Efendi, Esad Dede, Zekai Dede gibi bazı zevatın yazılmamış menakıbını sayabilirim...

Teşekkürler Savaş Barkçin..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.