KISALAN
GECELER İÇİN
KİTAP TAVSİYELERİ

Kitap okumak

Gün dönümü ya da daha çok kullanılan ismiyle ekinoks demek, gece ile gündüzün eşit olduğu gün demek. 21 Mart ve 23 Eylül de gece ve gündüzün eşit olduğu iki ekinoks tarihi. Bunlardan ilkbahar ekinoksu olan 21 Mart ile beraber artık geceler kısalmaya gündüzler ise yavaş yavaş uzamaya başlıyor. Bu da uzun ve karanlık gecelere doyanlar için daha uzun gün ışığı anlamına geliyor.

21 Mart, aynı zamanda ilkbaharın başlangıcı kabul ediliyor. Doğanın yeniden uyanmaya başladığı bu tarih itibarıyla Ekvator’un kuzeyinde ilkbahar kıpırtıları kendini gösteriyor. Zodyak takviminde Koç burcunun başlangıcı olan bu tarih Yengeç burcunun başlangıcı olan 21 Haziran’a, yani en uzun gündüze dek, geceler kısalmaya devam ediyor. Hali hazırda havaların da ısınmaya başladığı bu dönemde içinizdeki yaşam enerjisini harekete geçirecek kitaplar ile iç dünyanızda da baharı karşılamaya var mısınız?

 

Kısa gecelere kısa kitaplar

Bazı kitaplar vardır, sayfa sayısının azlığına rağmen bıraktığı iz akıllardan uzun yıllar silinmez. Gecelerin kısalmaya başladığı 21 Mart ekinoksuyla birlikte bir oturmada bitirebileceğiniz bu kısa kitapların tadını çıkarabilirsiniz. 1946 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Hermann Hesse’nin başyapıtı Siddhartha böyle akşamlar için değerlendirebileceğiniz kitapların başında geliyor. Hesse, kitabında Buddha’nın yaşamının ilk yıllarını şiirsel bir üslupla anlatırken insanın öz benliğini bularak uygarlığın yerleşik biçimlerinden kurtulmaya çalışmasını işliyor.

Bilhassa gezgin bünyelerin baş tacı bir klasik olan Xavier de Maistre’nin Odamda Yolculuk başlıklı kitabı, tutsaklığın nasıl özgürlüğe dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Klasik kitaplar dendiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Franz Kafka imzalı Dönüşüm küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bir uzun öykü. Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahta geçen Martı ise Richard Bach’ın tartışmasız en sevilen anlatısı.

Stefan Zweig’ın seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü bir deneyimi anlatan Olağanüstü Bir Gece ruhani bir uyanış hikayesi. “Kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi” diyen Fernando Pessoa’nın Başıboş Bir Yolculuktan Notlar kitabı ise yazarın gözde temaları olan “düşünmek/hissetmek”, “düşlemek/yaşamak”, “dış/iç” karşıtlıkları, “kendiyle ben arasındaki mesafe” gibi kavramlar etrafında dolanıp duran kısa metinler, cümleler ve dizelerden oluşuyor.

 

Kısa romanlar ve unutulmaz karakterler

Kısa romanlar dünyasında birbirinden kıymetli pek çok kitap yer alıyor. Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in Kırmızı Pazartesi romanında işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü anlatılıyor. Yayınlandığı dönemde sadece ülkesinde değil, dünyanın dört bir yanında sarsıcı etkiye sahip kitap, aynı zamanda toplumsal bir ruh çözümü. Gizemli yazar J. D. Salinger’ın tek romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar ise ergenlik çağında yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, masumiyet arayışını takip ediyor.

Albert Camus’nün en tanınmış ve en çok yabancı dile çevrilmiş, eserlerinden Yabancı sadece 120 sayfa olsa bile okurunda bıraktığı etki bundan çok daha fazlası. Cezayir’de bir rastlantı sonucu bir Arap’ı öldüren orta sınıftan bir Fransız olan Meursault, kendisini adım adım ölüme götüren süreci kayıtsız biçimde izlerken okurunu da bu serüvene dahil ediyor.

Dünya edebiyatının kült eserlerinden Katip Bartleby ise “yapmamayı tercih ederek” sıradan bir katibin varoluş nüshası; aynı zamanda da özgürlüğün tanımını yeniden yapan bir başkaldırı hikayesi. Toplumsal hayatın kıyısında yer alan “silik” bir devlet memurunun trajikomik hikâyesini anlattığı Palto kitabı ile Gogol, sadece Rus edebiyatının değil dünya edebiyatının da en önemli eserlerinden birisinin yaratıcısı oluyor ve kısa ama etkili bir okuma yapmak isteyenlerin favorileri arasındaki yerini alıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.