Zülfü Livaneli'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Zülfü Livaneli'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Kültür ve sanat çabalarıyla dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı UNESCO-Paris tarafından büyükelçilikle onurlandırılan Ömer Zülfü Livaneli, otuzdan fazla ulusal ve uluslar arası ödülün sahibidir. Bunlar arasında Barnes&Noble Büyük Yazar Ödülü, San Remo Yılın Bestecisi Ödülü, Almanya Plak Eleştirmenleri Birliği Ödülü, Hollanda Edison Ödülü, Valencia ve Montpellier film festivallerindeki En iyi Film ödülleri, Antalya Film Festivali'ndeki iki Altın Portakal ödülü sayılabilir.

Kitapları 22 dilde yayınlanan Livaneli, ilk hikaye kitabını 1978'de yayınladı. Arafat'ta Bir Çocuk adını taşıyan kitap, çeşitli dillere çevrildi, İsveç ve Alman televizyonları tarafından film yapıldı.

1996 yılında Milliyet gazetesinde tefrika edilen Engereğin Gözündeki Kamaşma romanı, Balkan Edebiyat Ödülü'nü kazandı. Birçok dile çevrilen kitap, İspanya, Yunanistan, Güney Kore gibi ülkelerde en çok satanlar listesine girdi ve dünya basınında övgülerle karşılandı.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm romanı 2001 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı. Kitabın yayın hakları bir çok ülkenin yanı sıra, Fransa'daki Edition Gallimard tarafından alındı.

Yazarın dördüncü edebiyat yapıtı olan Mutluluk, Türkiye'de büyük kitlelere ulaşıp bir "kült roman" özelliği kazanmasının yanı sıra Fransa'da Gallimard yayınevi tarafından yayınlandı ve Nisan 2006'da Fransa'daki 2000 kütüphanece "Ayın Kitabı" seçildi; Amerika'nın büyük yayınevlerinden St. Martin's Press tarafından yayınlandıktan sonra, Şubat 2007'de Barnes&Noble'ın verdiği Büyük Yazar Ödülü'nü kazandı. 100 bini aşan baskı sayısıyla Mutluluk, Abdullah Oğuz tarafından filme çekildi ve Mart 2007'de gösterime girdi.


4 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.