Zülal Kalkandelen'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi dalında Yüksek Lisans derecesini aldı. 1997-2000 NTV haber kanalında program koordinatörü olarak çalıştı; başta müzik ve sinema ile ilgili olmak üzere birçok programın yapımcılığını üstlendi. 2000'de kurulan CNBC-e kanalında program departmanının yapım sorumlusu olarak çalıştı. 2001'de New York'a yerleşti. 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıdan hemen sonra Cumhuriyet gazetesinde New York yazıları yazmaya başladı. 2004'te Amerika'da Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti kurultaylarını Cumhuriyet gazetesi adına izledi. 2005 yılı sonuna kadar, Cumhuriyet gazetesinin Dış Haberler sayfası için yazdığı New York izlenimlerinin yanı sıra, Roll dergisi için müzik yazıları yazmayı sürdürdü. 2002'de "New York'u Yaşamak" adlı kitabı Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. Amerikan siyasi sistemini ve özellikle 2004 Başkanlık seçimlerini ele alan "30 Saniyede Bush" adlı kitabı yine Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. 2005'te "Utanmış Sessizlik" adlı ilk romanı Remzi Kitabevi'nden çıktı. 2005 yılında Türkiye'ye geri döndü. O tarihten bu yana, çeşitli yayınlarda editör olarak görev yapmakta. Halen Cumhuriyet gazetesinin Pazar Dergi ekinde "Dünyalı Yazılar" adlı köşesinde siyaset yazıları yazıyor ve ayrıca aynı gazetede müzik yazıları yayımlanıyor. 2011 sonunda Türk siyasi tarihiyle ilgili yeni kitabı yayınlanacak.

Yazarımızın Notu: Zaman zaman tekrar elime alıp, her defasında ilk kez okuyormuşcasına heyecanlandığım, bende büyük etkiler bırakmış olan romanları seçtim. Bu listede yer alan yazarlar, müthiş bir hayal gücüyle desteklenen öylesine güçlü bir gözlem yeteneğine sahipler ve öylesine iyi yazıyorlar ki, bütün eserlerini öneririm. Bunların arasından 10 tanesini seçmek çok zor oldu ama şu da bir gerçek ki, bu romanları okumasaydım, hayatımda çok büyük eksiklik olurdu. Saygıyla ve minnetle anıyorum hepsini.
9 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.