Yeni Nesil Türk Edebiyatının Öne Çıkan Kitap Önerileri

Yeni Nesil Türk Edebiyatının Öne Çıkan Kitap Önerileri

Yeni Nesil Türk Edebiyatının Öne Çıkanları

Türk edebiyatına çağdaş bir soluk getiren yeni nesil yazarlarla henüz tanışmadıysanız, şimdi tam sırası!

Herakleitos binlerce yıl öncesinden sesleniyor: “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir!” Gündelik yaşantılarla birlikte acılar, aşklar, mutluluklar ve hüzünler de değişiyor. Yaşama dair her şey bir bir değişirken, elbette duyguların en detaylı dışavurumu olan edebiyat da yeniden şekilleniyor. Bu kitaplar, bugüne dair ne varsa hepsini edebiyatın büyüsüyle harmanlayarak okuyucuya sunuyor.

 1.    Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)

Varlığın gerçekliğini sorgulayan bir tema etrafında şekillenen Puslu Kıtalar Atlası, yazarının ilk kitabı olmasına rağmen okurları tarafından büyük beğeni topluyor. Hayal ve gerçeğin iç içe bulunduğu kitap, tarihi yönünün yanı sıra fantastik detaylarıyla da okuyucuyu büyülüyor. Uzun İhsan ve oğlu Bünyamin’in maceralarla dolu hikayesine yazarın akıcı üslubuyla eşlik edeceğiniz bu harika kitabı mutlaka okumalısınız!

 1.   Z Raporu (Ali Lidar)

Z Raporu'nda Ali Lidar, kendi anılarını kısa hikayelerle ve özgün üslubuyla okurlarına aktarıyor. Okurken yakından tanınan bir insanla sohbet ediyormuşçasına samimi bir his bırakan bu kitap, aynı zamanda okuyucuyu aktarılan hikayeler ile insan psikolojisi üzerine düşünmeye de sevk ediyor. 

 1.    Hikayem Paramparça (Emrah Serbes)

Kendine has üslubu ile her eserinde okur kitlesini daha da genişletmeyibaşaran Emrah Serbes, Hikayem Paramparça kitabında da bu özgün çizgisini koruyor. İnternet blogu Afilli Filintalar’a yazdığı yazılar ve bir kısa öykünün derlenmesinden oluşan bu kitabı okurken, altı çizilecek pek çok satıra rastlayacaksınız!

 

 1.    Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (İlhami Algör)

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, aşkı Sadri Alışık filmleri tadında bir üslupla ve alışılmış kalıplardan uzak bir şekilde ele alıyor. Kitap, aşık bir adamın iç sesinden aktarılan kurguya, çoğu zaman bu adamın içsel hesaplaşmalarını ve sorgulamalarını da dahil edilerek zenginleştiriliyor. Günümüz koşullarında farklılaşan ilişki anlayışını vurgulayan bu kitap, aşkın içtenliğiyle okuyucuda Yeşilçam aşklarının naif hissini uyandırıyor.    

 1.    Belki Bir Gün Uçarız(Aylin Balboa)

Aylin Balboa’nın kendi hayatından can alıcı kesitlere yer verdiği kitabı Belki Bir Gün Uçarız, samimi havasıyla beğeni topluyor. Yıkıntılara verdiği tepkiler ile duygulandıran yazar, aynı zamanda okuyucunun kendinden parçalar bulmasını sağlayarak okurları ile arasındaki duvarları kaldırıyor. Hayata karşı serzenişler barındıran bu kitabı okurken bazen gülümseyecek, çoğu zaman ise düşüneceksiniz!  

 1.    Deliduman (Emrah Serbes)

Olaylar silsilesi içerisinde 17 yaşındaki Çağlar’ın psikolojisi ve öfkesini işleyen Deliduman, isyankâr bir haykırış niteliği taşıyor. Tüm unsurlarıyla gerçek hayatın içerisinden tanıdık manzaralara yer veren bu kitap, kurguya ek olarak gerçeklik payı da olan birtakım olaylara farklı yorumlar getiriyor. Gençliğin tozu dumana katan heyecanı ve öfkesini bu kitap ile ruhunuzun derinliklerinde hissedeceksiniz!

 1.    Ben Tek Siz Hepiniz(Hakan Bıçakçı)

Ben Tek Siz Hepiniz, insanın kendisiyle yüzleşmeden farkına varamadığı, fakat içinde bir yerde hep var olan duyguları ve zayıflıkları konu ediniyor. 27 hikâyeden oluşan kitap, sıradan insanların yaşamına sıra dışı bir gözle yaklaşıyor. Buna Hakan Bıçakçı’nın eşsiz hayal gücü de eklenince, sürükleyici ve sorgulatıcı bir eser ortaya çıkıyor.

 1.    Korkma Ben Varım (Murat Menteş)

Polisiye türünün mizahla harmanlandığı Korkma Ben Varım, ele alınan konuyu dört farklı karakterin ağzından anlatıyor. Yaratıcı kurgusu ve renkli karakterleriyle öne çıkan bu kitap, Murat Menteş’in kendine has üslubu ile zenginleşiyor. Yazarın aşk, dostluk, intikam ve şiddet temaları ile gerçeklik ve hayali ustalıkla harmanladığı bu eser, okurlarına eğlenceli ve bir o kadar da duygu yüklü bir deneyim sunuyor.

 1.    Birtakım Tuhaflıklar (Alper Beşe)

Yeni nesil öykücülüğün parlayan isimlerinden olan Alper Beşe’nin Birtakım Tuhaflıklar kitabı, farklı yaşam öykülerini bir arada barındırıyor. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok fazla beğeni toplayan bu eser, günlük yaşamın içerisinde göze çarpmayacak kadar sıradanlaşan tuhaflıklara değiniyor. Felsefe eğitimi almış olan yazar, sade üslubu ve ironik yaklaşımlarıyla Türk öykücülüğüne yeni bir soluk getiriyor.   

      10.Çok Kısa Bişi Anlatıcam (Alper Atalan)

36 farklı öykünün bir araya getirildiği Çok Kısa Bişi Anlatıcam, adı gibi kısa fakat anlamı derin öykülerden oluşuyor. Gündelik yaşamın içerisinden özenle seçilen bu hikayeler, okuyucuyu hayata dair gözden kaçan detaylara yoğunlaşmaya davet ediyor.     

      11.Kara Yarısı(Mahir Ünsal Eriş)

Kara Yarısı, içerisinde barındırdığı öykülerle toplumun eksik ve yaralı tarafını gözler önüne seriyor. Yazar, tüm öykülerinde duygu yoğunluğunu hem sade hem de çarpıcı şekilde okuyucuya aktarmayı başarıyor.

 

8 ADET
  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.