Umay Umay'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Umay Gedikoğlu, (Umay Umay) (1966, Trabzon), Türk yazar ve pop rock sanatçısı.

İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında "Hush" grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek "Leprechaun" grubuyla başlamıştır. Umay Gedikoğlu, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve sözlerini Barlas'ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki "Umay Umay" albümüyle yapmıştır.

1994'te Emre Plak'tan çıkan "Umay Umay" albümüne, şarkıları yazan Barlas'ın yanı sıra, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni'ye çekilmiş ve Umay oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve sevilen şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını daha sonra Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.

Umay Umay'ı geniş kitlelere ulaştıran "Umay Umay" albümünden sonra ikinci albümü Naylon, 1996 yılında BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye'nin ilk elektronik - pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer'le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay'a Mete Özgencil'in de eşlik ettiği Düşmedim Daha, Naylon ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir. Umay Umay'ın üçüncü albümü "Ağzı Bozuk Aşk Mektubu", ETNO Müzik etiketiyle 2002 yılında çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albüme Kazım Koyuncu da konuk müzisyen olarak davet edilmiştir. Umay Umay'ın müzik çalışmalarının yanı sıra beş adet de kitabı bulunmaktadır. Bir dönem Birgün Pazar'da köşe yazarlığı da yapmıştır. (Wikipedia'dan alınmıştır.)

Yazarımızın Notu: umberto eco, foucault sarkaı : tarihin gizemini bir dedektif gibi araştırdığı için

murat uyurkulak, har : kışkırtıcı olduğu için

samed bahrengi, küçük kara balık : masumiyeti çok güel anlattığı için

jrr tolkien, yüzüklerin efendisi : gerçekliğin en iyi fantazisi olduğu için

ihsan oktay anar,puslu kıtalar haritası : dili kullanma hakimiyeti için

michael ende , bitmeyen öykü: içinde yaşamak istediğim bir masal

boris vian, günlerin köpüğü : bütün kitapları kişisel özel beğenim. nedeni bile yok

tarjei vesaas ,buz sarayı : içimdeki buzları erittiği için

sadık hidayet- kör baykuş: sarsıldığım,yıllarca sarılarak uyuduğum kitap. bütün kitaplarının hayranıyım
8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.