Ülke Ülke Gezdiren Kitap Önerileri

Ülke Ülke Gezdiren Kitap Önerileri

Sırt çantalarınızı hazırlayın! Bu kitapları okuduktan sonra seyahat etme isteğinizi durduramayacaksınız.

Yolculuğun düşüncesi bile heyecanlanmaya yetiyor. Yeni şehirler, ülkeler, yollar, insanlar… Her biri yepyeni maceralar ve deneyimler anlamına geliyor. Siz de yola çıkmanın heyecanına tutkuyla bağlı olanlardansanız, bu listeyi incelemeden geçmeyin!

1.    Haluk İnanıcı - Endülüs'ü Farklı Gezmek

Endülüs’e yaptığı ilk gezide gördüklerinden çok etkilenen Haluk İnanıcı, bölgeye ikinci bir gezi daha yapıyor. Fakat bu kez, Endülüs’ün ruhunu tam anlamıyla hissedebilmek adına kapsamlı bir ön araştırma gerçekleştiriyor. Klasik bir gezi kitabından çok daha fazlasını sunan bu kitap, okurlarını Endülüs sokaklarının yanı sıra tarihte de gezintiye çıkarıyor.

2.  Evliya Çelebi - Evliya Çelebi'den Seçmeler

Oldukça iyi bir eğitim alan ve zekasıyla IV. Murad’ın takdirini kazanan Evliya Çelebi’yi sarayda parlak bir gelecek bekliyordu. Fakat o, gördüğü bir rüyanın etkisiyle yollara düştü ve günümüze 17’nci yüzyıl şehirlerini anlatan altın değerinde bir eser ulaştırdı. On ciltlik Seyahatname eserinin özeti niteliğindeki Evliya Çelebi’den Seçmeler, sizi Osmanlı şehirlerinde elli yıl süren bir yolculuğa davet ediyor.

3. Gabriel Garcia Marquez - Doğu Avrupa'da Yolculuk

Marquez, Doğu Avrupa’ya Yolculuk kitabında, 1950’li yıllarda sosyalist devletlere yaptığı yolculuktaki gözlemlerini, gazeteci bakış açısıyla yorumlayarak okuyucuya sunuyor. “Demir perde”nin aralandığı bu eser, okurlarına bir yandan Doğu Avrupa’yı gezdirirken bir yandan da dönemin siyasi ve toplumsal koşullarını sorgulatıyor.

4. Bram Stoker - Dracula

Dracula, gelmiş geçmiş en iyi korku romanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bram Stoker, bu kitaptaki mekanları belirlerken Romanya’nın Transilvanya Bölgesi’ndeki Braşov kentinden etkileniyor. Kitap, İngiltere ve Romanya'da geçmesi bakımından okurlarına farklı ülke ve kültürleri aktarıyor. Kitabın büyüsünü gerçek hayatta da yaşamak isteyenler bu şehre yoğun ilgi gösteriyor.

5. İlber Ortaylı - İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İlber Ortaylı’nın engin tarih bilgisi eşliğinde ülke ülke gezmeyi kim istemez? Aynı zamanda bir seyyah olan Ortaylı, kitabında Balkanlar’dan Mezopotamya’ya, Rusya’dan Akdeniz’e ve hatta Asya’ya kadar uzanan yolculuğunu aktarıyor. Bu eser, okuyucuya pek çok ülkeyi tarihi geçmişiyle birlikte tanıma fırsatı sunuyor.

6. Mehmet Genç - Rotasız Seyyah

Çantanızı sırtınıza alıp türlü maceraların peşinde plansız bir yolculuğa çıkmak istiyor, fakat bunun için fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Bu hayali gerçekleştiren Mehmet Genç, Rotasız Seyyah ile maceralarını okuyucuya aktarıyor. Bu kitap cesaret bekleyenlere ilham, engellere takılanlara imkan oluyor!

 7. Haruki Murakami – Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları

Tsukuru’nun, arkadaşları tarafından dışlanmasıyla başlayan hikayesi, rengini bulmak adına çıktığı macera dolu yolculukla devam ediyor. Haruki Murakami’nin dünya çapında yankı uyandıran bu kitabını siz de vakit kaybetmeden okumalısınız!

8. Luis Sepulveda – Patagonya Ekspresi

Luis Sepulveda, bu eserinde Latin Amerika’nın doğa harikalarıyla donanmış Patagonya ülkesindeki yolculuğunu okuyucuyla paylaşıyor. Bu yolculuk esnasında karşılaştığı kişilerin hikayelerini olağanüstü üslubuyla okurlarına aktarıyor.  

9. Jose Saramago - Portekiz'e Yolculuk

Jose Saramago, kendi ülkesi Portekiz’i keşfetmek üzere altı ay sürecek bir yolculuğa çıkıyor ve tüm gözlemlerini kitabına yansıtıyor. Yazar, uzun süre diktatörlüğün hüküm sürdüğü Portekiz’de 1974’teki Karanfil Devrimi’nin ardından demokrasiye geçiş sürecindeki toplumsal durumu da bu eseriyle gün yüzüne çıkarıyor.

10.        Jack Goody - Çiçeklerin Kültürü

Jack Goody, yaşamı boyunca yaptığı seyahatlerde karşılaştığı farklı kültürlere ait çiçeklerin sesine kulak veriyor. Dini, siyasi ve sosyal açıdan düşünülenden çok daha fazla anlama sahip olan çiçeklerin sembolize ettiği tarihi gerçeklikler, okuyucuda şaşkınlık uyandırıyor.

11. Marco Polo - Seyahatname: Dünyanın Tasviri

13’üncü yüzyılda yaşamış olan Venedikli gezgin Marco Polo, Avrupa’dan Asya’ya doğru baharat kokulu İpek Yolu’nu takip eden bir seyahate çıkıyor. Bu seyahatteki izlenimlerini aktardığı Seyahatname: Dünyanın Tasviri, tarihi bir belge niteliği taşıyor. 

12. Kristof Kolomb - Seyir Defterleri

Kristof Kolomb ile Atlantik’i aşıp Yeni Dünya’yı birlikte keşfetmek isteyenler için fırsat niteliğinde bir kitap: Seyir Defterleri. Kolomb, 1492 yılında gemiyle çıktığı seferde, umduğu gibi batıdan doğuya kestirme bir yol bulamasa da Amerika’yı keşfediyor. Bu keşif seferini ve ardından gerçekleştirdiği üç seferini Seyir Defteri’ne kaydediyor.

13. Murat Çoküreten - Küba Günlerim

Murat Çoküreten’in Küba’ya yaptığı geziyi seyahat planından başlayarak her yönüyle aktardığı bu kitap, okurlarını Küba’nın renkli sokaklarına götürüyor. Üstelik bununla da kalmayıp okuyucuyu Küba’nın güler yüzlü sosyalizmiyle tanıştırıyor.

14. Okan Okumuş - Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi

Bu kitap, okuyucuya Latin Amerika’nın karnaval kokan sokaklarında keşfe susamış bir kaşif edasıyla gezinme imkanı sunuyor. Yazarın, Latin Amerika’nın 11 ülkesine yaptığı seyahatteki gözlemlerini yansıttığı bu kitap ile sıcak esintili bir yolculuğa hazır olun!

15. Paulo Coelho – Simyacı

Simyacı, Endülüslü çoban Santiago’nun bir hazinenin peşinde İspanya’dan Mısır’a gidişini konu ediniyor. Kültleşmiş bir eser olarak edebiyatseverlerin raflarında yerini alan bu unutulmaz eser, coğrafi bir seyahatin yanı sıra içsel bir yolculuğu da okuyucuya yansıtıyor.

16. John Steinbeck - Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında

Toplumsal sorunlara hassasiyetle değinmesiyle ünlenen Nobel Ödüllü John Steinbeck, bu kitabında Amerika’nın kötüye evrilen coğrafi ve sosyal koşullarını aktarıyor. Yazar, karavanı ve köpeğiyle Amerika sınırları içerisinde çıktığı yolculukta bu yeni Amerika’yı tanımaya çalışıyor.

17. Kazuo Ishiguro - Günden Kalanlar

Ishiguro’nun dünya çapında ses getiren eseri Günden Kalanlar, işini her şeyin önünde tutan itaatkar Stevens’ın günün sonunda yanına kalanları sorguluyor. Kitaptaki olay örgüsü, Stevens’ın bir haftalığına çalıştığı malikaneden ayrılıp çıktığı yolculuk etrafında kuruluyor. 

14 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.