Türk İşi Bilim Kurgu Kitapları

Türk İşi Bilim Kurgu Kitapları

Türk İşi Bilim Kurgu Kitapları

Bilim kurgunun sürprizlerle dolu dünyasına Türk yazarların merceğinden bakmaya hazır mısınız?

Bilim kurgu kitapları, okuyucusunu kimi zaman sıra dışı bir evrenle tanıştırarak, kimi zaman ise halihazırda var olan dünyaya yepyeni teknolojiler ya da varlıklar ekleyerek hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Bu yönüyle bilim kurgu türü, dünya çapında giderek daha da geniş bir okur kitlesine ulaşıyor. Bu listede, Türk yazarların kaleminden çıkan başarılı bilim kurgu romanı örneklerini sizler için bir araya getirdik. Bu topraklardan hiç alışık olmadığınız manzaralara tanıklık edeceğiniz bilim kurgu kitap önerileri için bu listeyi incelemeden geçmeyin!

Barış Müstecaplıoğlu - Osmanlı Cadısı: Bir İstanbul Bilim Kurgusu

Osmanlı Cadısı, İstanbul’un tarih kokan tanıdık sokaklarını asırlar sonra karşılaşılması muhtemel ama bir o kadar da olağanüstü bir manzara ile sunuyor. Aynı zamanda kitap, heyecan verici olay örgüsü ve renkli karakterleriyle de okuyucuyu içine çekmeyi başarıyor.

2) Afşin Kum - Sıcak Kafa

Sıcak Kafa ile delilik, bulaşıcı bir hastalık haline geliyor. Konuşma yoluyla zihinden zihne aktarılan bu hastalığın önüne geçmek mümkün olacak mı? Ütopik bir dünyayı ele alan roman, okurları bilim kurguya doyururken yer yer de gerçek yaşama dair çeşitli olgulara eleştirilerde bulunarak okuyucuyu düşünmeye sevk ediyor.

3) Aysun Bitir - Excido: Unutulan Basit Bir Gerçek

Türk bilim kurgu romanları arasında yerini alan Excido, arkeolojik veriler, bilimsel gerçeklikler ve spiritüel detayları da içeren kurgusuyla okurlarına doyurucu bir ziyafet sunuyor. Yazarın tarih öncesi devirler hakkındaki görüşlerini de barındıran bu kitap, insanlığın geçmişine dair yeni düşüncelerin kapılarını aralıyor.   

4) Alev Alatlı - Schrödinger'in Kedisi [Kabus] - 1. Kitap

Yazarın ilk Türk distopik romanı olarak nitelendirilen Schrödinger’in Kedisi [Kabus], yeni bir dünya düzeni kuruyor ve okurların bu düzene Türkiye’den bakmasını sağlıyor. 1990’lı yıllardan 2020’lere uzanan kurgu, mevcut sistem hakkında eleştirilere de yer vererek okurları gerçeklerle yüzleştiriyor.    

5Kolektif - Yüksek Doz Gelecek

Bilim kurguya tutkuyla bağlı olanlardansanız ve okudukça okumak istiyorsanız, bu kitap tam size göre! Beş farklı Türk yazarın kaleminden çıkan beş farklı bilim kurgu romanı, Yüksek Doz Gelecek’te bir araya geliyor. Gezegenler arasında heyecan verici ve uzun yolculuklara çıkmaya hazır olun!

6) Ahmet Avcı - Mars'a Yolculuk

Mars üçlemesinin ilk kitabı olan Mars’a Yolculuk, Dünya’dan Mars’a yapılacak bir seyahatin hazırlık aşamasını konu ediniyor. Kitap, romanın başkahramanı Profesör Fikret Kızılkum’un bu hazırlık için gerçekleştirdiği uluslararası yolculuktaki maceraları etrafında şekilleniyor. Kurgusunda çeşitli bilim dallarından da faydalanılan eser, bu yönüyle öğretici bir nitelik de taşıyor.

7) Kudret Alkan - 2080

Açlık ve ölümle burun buruna gelen insanlar, sistemle çatışan bilgisayar korsanları ve bilinmeyen bir dünya… 2080, gerilim dolu kurgusuyla okurlarını heyecan verici bir maceranın içerisine çekiyor. İnsanlık, kendisini giderek köleleştiren korkunç sistemi yenebilecek mi dersiniz?

8) Müfit Özdeş - Son Tiryaki

İçerisinde bilim kurgu türünün farklı çeşitlerini barındıran 23 hikayenin yer aldığı Son Tiryaki ile oldukça farklı bir deneyime hazır olun! Masal, bilim kurgu, distopya, mizah, aşk ve macera gibi pek çok türü ustalıkla harmanlayan yazarın bu kitabı, okuyucuyu bambaşka dünyalar ve duygular arasında gezintiye çıkarıyor.

9) Halil Kocagöz - Uzaya Kaçış

Dünya büyük bir tehlike altına giriyor ve tüm kaynaklar tükeniyor. Neyse ki insanlar, yaşamlarını sürdürecekleri yeni bir gezegen inşa etmeyi başarıyor. Bununla birlikte dünyanın tamamen yok olmasından önce herkesin yeni gezegene geçişinin sağlanması da gerekiyor. Fakat bunun için yeterli zaman kalmamış olabilir…

10) Çağdaş Bozkurt - Bağlantı

Bağlantı, doğuştan psikolojik sorunlara sahip olan fakat hastalığına bir türlü isim konamayan bir çocuğun etrafında gelişen sıra dışı olayları konu ediniyor. Ailesi dışında kimseyle iletişim kurmayan bu çocuğun yeni tanıştığı kız arkadaşıyla arasındaki gizemli bağ, işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Peki, bu bağın sebebi ne olabilir?

11) Ahmet Doğru - Reptilian

Reptilian, yok edici bir karanlığın içerisine doğru çekilirken, bundan istemsizce haz duyan ve giderek de kendisine yabancılaşan bir bireyin hikayesini anlatıyor. Bu kitapta soluksuz okuyacağınız bir kurgu sizleri bekliyor!

12) Galip Tekin - Tuhaf Öyküler Serisi

Galip Tekin’in eğlenceli çizgileri ve usta kalemiyle Gırgır için yazdığı hikayelerin derlenmesinden oluşan bu seri, bir yandan okurlarına eğlenceli anlar yaşatırken bir yandan da bilim kurguya doyuruyor. Bu seri ile nostalji esintili fantastik bir yolculuğa hazır olun!

13) Nurcihan Doğuç - Hayalet Kentin Kadınları

Masal, bu defa evvel zaman içinde değil uzak gelecekte yaşanıyor. İçerisinde varlık felsefesine dair izler barındıran Hayalet Kentin Kadınları, kurgusu ve anlatımıyla bilim kurgu türüne yeni bir soluk getiriyor.

14) Arzu Eylem - Çok Çağı

Çok Çağı, bilim kurgu türünde en çok konu edilen iki farklı dünyayı, ütopya ve distopyayı okuyucuya aynı anda yansıtıyor. Güneşin yok olmasının ardından iki farklı gezegene dağılan halk, yıllar sonra yeniden bir araya geliyor. Biri yıllarca ütopyayı öteki ise distopyayı yaşayan bu insanların yeni düzeni sizce nasıl olacak?

15) Kolektif - Yeryüzü Müzesi

Bilim Kurgu Kulübü’nün 18’inci kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlediği bu antoloji, 18 Türk yazarın bilim kurgu türündeki kısa hikayelerinden oluşuyor. Türün ustalarından olan Ursula K. Le Guin tarafından da takdir edilen bu proje, Türkiye'de bilim kurgu romanının bugününü net bir şekilde ortaya koyuyor.

16) Mine G. Kırıkkanat - Destina

Tarihi gerçekliklerden esinlenilerek bilim kurgu türünde kaleme alınan Destina, geçmişi geleceğe uyarlıyor. Kitap, esasında herkesin bildiği gerçek olayların parçalarını değiştirerek ilgi çekici bir kurgu ortaya koyuyor.

 

13 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.