Turgay Fişekçi'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Balıkesir'de doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Öğrencilik yıllarında şiir yazmaya ve yayıncılık alanında çalışmaya başladı. Öğrenimini tamamladıktan sonra yayıncılığı meslek edindi. İlk şiir kitabı Karda Işıltılar ile 1980 Akademi kitabevi Şiir Ödülü'nü kazandı. Sonraki şiir kitapları: Kuşkuluyum Yaşadığımdan (1983), Yitik Bahar (1989), Dip Sevgi (1994, Behçet Aysan Şiir Ödülü), Sevgi Bağları (1998, Behçet Necatigil Şiir Ödülü, Halkevleri Şiir Ödülü), Kumral Gökkuşağı (2002, Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü) Ayçiçeği Özlemi (2003), İnsan Üstüne Sorular-Yanıtlar (2007).

Çok sayıda şiiri bestelenerek albümlerde yer aldı. 1990'da "Vira Vira" ile TRT tarafından pop müzik dalında yılın söz yazarı seçildi.

1999-2005 arası Adam Sanat dergisi yayın yönetmenliğini yaptı. 1996'dan bu yana Cumhuriyet gazetesi kültür sayfasında "Defne Gölgesi" başlıklı haftalık yazılarını sürdürüyor. Bu yazılardan bir bölümü Arı Bakış (1998) adıyla kitaplaştı.

2000 yılında katıldığı 46 günlük "Edebiyat Treni" etkinliğine ilişkin anıları Raylar Üzerinde Avrupa adlı kitabındadır. Bir başka gezi kitabı da Unutulmaz Bir Andı Görüp Geçtiğim'dir (2006).

İlk romanı Hep Yanımda Kal (2006) ile 2005 Inkilap Kitabevi Roman Ödülünü kazandı. İkinci romanı Hep Seni Sevdim (2009).

Mayıs 2006'da iki aylık edebiyat dergisi "Sözcükler"i yayımlamaya başladı.

Kırk iki yazarın en sevdikleri şiirlerle bu şiir üstüne yazdıkları denemelerden oluşan Kült Şiirler (Kultgedichte) adlı antoloji çalışması Almanca olarak yayımlandı (2008).Yazarımızın Notu: DON QUIJOTE / Cervantes
Oyun dolu bir metin çünkü.

MADAME BOVARY / Flaubert
Çünkü her yan mürekkep.

BEYAZ GECELER / Dostoyevski
Çünkü içimde tatlı tatlı gülüyor işte bir şey.

SAVAŞ VE BARIŞ / Tolstoy
Tarihsel kişi ve olaylarla kurmaca roman kişilerini ustaca bir araya getiren, görkemli bir anlatımı olduğu için.

FIRTINA / İlya Ehrenburg
20. yüzyılda yazılmış ikinci bir Savaş ve Barış olduğu için.

YÜZYILLIK YALNIZLIK / Gabriel Garcia Marques
Olağanüstü özellikteki anlatımı için.

HUZUR / Ahmet Hamdi Tanpınar
Kültür ve insan bileşiminin görkemli bir yansıması olduğu için. "Bir zihinde yaşayanlar daima güzeldir" çünkü.

YANIK SARAYLAR / Sevim Burak
Çünkü "kraliçe biçiminde şapkası" var.

KARINCANIN SU İÇTİĞİ / Yaşar Kemal
Tarihsel bir konuyu evrensel bir destana dönüştürmeyi başardığı için.

REENKARNASYON KULÜBÜ / Kaan Arslanoğlu
Bugünün Türkiyesi ve insanları üstüne yazılmış, mizah ve eleştiri gücü yüksek bir kitap olduğu için.
8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.