Tomb Raider Hayranlarına Öneriler

Tomb Raider Hayranlarına Öneriler1996 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde kısa sürede sevilen ve büyük bir hayran kitlesine ulaşan Tomb Raider'ın baş kahramanı -ve tabi oyun dünyasının en akılda kalıcı karakterlerinden olan- Lara Croft ile birlikte yıllardır tarih-arkeoloji-mitoloji ekseninde unutulmayacak maceralara tanık olduk.

Tomb Raider ile tanıştığımız günden bu yana, serinin bir dizi radikal değişimlere gittiğini söylemeden olmaz. Yapımcı firma Core Design, ilk oyunla yakaladıkları başarıyı 4. oyun olan The Last Revelation'a kadar sürdürse de 5. oyun The Chronicles ile birlikte serinin üzücü derecede olumsuz gidişatının işaretlerini vermişti. Bu süre zarfı içerisinde Lara Croft ile Çin'den Kamboçya'ya, İskoçya'dan Yunanistan'a, Antarktika'dan Eski Mısır'a birçok bölgede sayısız maceraya dahil olduk ve her bir bölge bizlere tarihi, mitolojiyi ve arkeolojiyi sevdirdi. The Chronicles oyunuyla birlikte 4. oyundaki maceranın sonunda Horus Tapınağı'nın yıkıntıları arasında kalan ve öldüğü sanılan Lara Croft'un geçmiş maceralarına tanık olduk. Sayısız mezar yağmaladık ve kâh zorluğuyla bizi çıldırtan, kâh eğlendiren mezar bulmacaları çözerek her biri birbirinden muhteşem yüzlerce hazine bulduk.

The Chronicles oyunundan sonra yapımcı Core Design, oynanışta ve hikayede farklılıklar getirmeye çalıştığı 6. oyun The Angel of Darkness'i piyasaya sürse de oyun, istenilen başarıyı yakalayamayınca Tomb Raider'ın isim haklarının Japon Oyun firması Square Enix'e satılmasına engel olamadı. Bu sırada Angelina Jolie'nin başrolde yer aldığı iki Tomb Raider filmi vizyona girdi. Oyunlarla neredeyse hiç alakası yoktu.

Square Enix, öldü sanılan bu kült seriye sihirli dokunuşlarla yeni bir soluk getirdi. The Legend, Anniversary ve Underworld oyunlarıyla büyük bir başarı yakaladıysa da dönemin büyük bütçeli oyunlarının gölgesinde kalmaya başladı ve Square Enix, geliştirici stüdyo Crystal Dynamics ile birlikte çağın oynanış (gameplay) trendini yakalayacak, bu trende yenilikler katacak fikirlerle ve daha gerçekçi bir Lara Croft'la seriyi sıfırdan başlatmaya karar verdi. 

2013 yılında Tomb Raider (A Survivor is Born) piyasaya sürüldüğünde oyun dünyası Lara Croft'un hak ettiği tahtı yeniden ele geçirmesini sağladı. Genç Lara Croft olarak geniş ve açık bir dünyada, saklı Yamatai Adası'nda hayatta kalma mücadelesi verirken, adada gizli onlarca mezarı keşfedip bu mezarların sırlarını çözüyorduk. Muhteşem hikayesi, etkileyici bir sunumla birleştiğinde ortaya son yılların en iyi aksiyon-macera oyunlarından biri çıkıyordu.

Seri 2015 yılında Rise of the Tomb Raider ile devam etti ve kendinden hiçbir şey kaybetmeden ilk oyunun üzerine birçok olumlu özellik ekledi ve sayısız ödül kazandı.

Hollywood, serinin yenilenmiş versiyonunu sinemaya uyarlamak istedi ve Mart 2018'de Oscar ödüllü oyuncu Alicia Vikander'in Lara Croft'u canlandırdığı Tomb Raider filmi vizyona girdi. Aralarında büyük farklar olsa da film, 2013'teki Tomb Raider (A Survivor is Born) oyununun hikayesine yer veriyor.

Biz de idefix okurları için tarih-arkeoloji-mitoloji üçgeninde gezinmeyi seven Tomb Raider hayranları için (hatta Indiana Jones sevenleri de unutmadan) kitap önerileri hazırladık. Keyifli okumalar!23 ADET


    Hazırlayan: Ziya Tanrıverdi
    24 Eylül 1990'da doğdu. 2012 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi'ndeki Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Dilbilim, edebiyat; astrofizik, kuantum fiziği, antik medeniyetler, sanat tarihi, futbol, video oyunları gibi çeşitli konularla ilgileniyor ve e-ticaret sektöründe kategori uzmanlığı, içerik editörlüğü ve çevirmenlik yapıyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.