Teoman Ergül'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Teoman Ergül 22 Mart 1937 İstanbul doğumlu. Babasının memuriyeti dolayısıyla Muş, Bitlis, Erzurum, Kırşehir, Diyarbakır ve Zonguldak'ta ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Askerlikten önce Eskişehir ve İstanbul barolarında avukatlık stajı yaptı. Askerlikten sonra hâkimlik stajına başladı. Stajdan sonra Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı (1962-1964) Gördes Cumhuriyet Savcısı (1964-1970) olarak görev yaptı.

1970 yılında Başbakan Süleyman Demirel'in, Cumhuriyet Savcılığı teminatı konusunda Anayasa Mahkemesi kararlarına direnmesi karşısında istifa etti. Eşi Kamuran Nedret ile Salihli'de serbest avukatlık yaptı.

1972 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nde başlayan değişim sırasında politikaya atıldı. 1973 ve 1977 genel seçimlerinde CHP Manisa milletvekili adayı oldu. Politika hayatına uzun süre ara verdikten sonra 1995 seçimlerinde Demokratik Sol Parti Manisa milletvekili adayıydı. Bu dönemde Demokrat İzmir ve Cumhuriyet Gazetesi ile sisyal demokrat dergilerde çeşitli yazıları yayımlandı.

LAİKLİK konusunda Şefik Soyer adına düzenlenen yarışmada birincilik; Balıkesir Barosu'nun İMRAN ÖKTEM adına düzenlediği SAVUNMA konulu yarışmada ikincilik ödülü aldı. KURTULUŞ SAVAŞINDA MANİSA, 1990-1991 Yunus Nadi Ödülleri, Sosyal Bilimler Araştırma dalında "övgüye değer" bulundu.

1984 yılında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Bu görevi 1993 yılına kadar sürdü.

1996 yılında Manisa Barosu Başkanlığına seçildi. 2000 yılında görevi sona erdi. Pek çok hukuk konulu toplantıya, panele, kurultaya delege, konuşmacı, tartışmacı olarak katıldı. Tebliğler sundu. Çeşitli hukuk dergilerinde yazıları, incelemeleri yayımlandı.

Şimdi, Ankara'da TBB Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yapmaktadır.

Evlidir. İki oğlu ile dört torunu vardır. 

Yazarımızın Notu: Yazar, çok uzun yıllar önce Kırşehir'de ortaokul sıralarında, çeşitli tarihi romanlar yanında, Michele Zevako'nun Pardayanlar'ı ile başlayan okuma sürecini özetleyecek bir on kitabi seçmekte zorluk çektiğini itiraf etmektedir. Bu uzun süreç içinde zaman zaman macera, polisiye, felsefe, tarih, siyaset ve hukuk ile ilgili kitaplar ön plana çıkmış, okuma ihtiyaci ve zevki de ona göre şekillenmiştir.
6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.