Süreyyya Evren'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Süreyyya Evren, çalışmalarını özellikle edebiyat, çağdaş sanat ve siyaset teorisi üzerinde yoğunlaştırdı. Edebiyat alanında yazılarının yanı sıra Postmodern Bir Kız Sevdim, Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üzerine Kısa Bir Roman, Ur Lokantası, Kanlar Ülkesinde Karnaval ve Viyana Nokta adlı romanları ve Zaman Zeman Öyküleri, Hepimiz Gogol'un Palto' sundan Çıktık ve Buruşuk Arzular başlıklı öykü kitapları yayınlandı. 2004'te yayın hayatına başlayan kültür dergisi Siyahi' yi hazırlayan ekip içinde yer almaktadır.

Yazarımızın Notu: Birisine kitap tavsiye etmek hep geri durmaya çalıştığım bir davranıştır. Başkasının özel hayatına karışmak gibi gelir bana. Ama öte yandan, dayanmak da zor olur kimi durumlarda. Karışıverirsiniz.

Teorik kitaplarda mesele daha sorunsuzdur; ilgi alanlarının gerekleri her türlü dışarıdan müdahaleyi meşrulaştırır. Kapatılma, kamplar veya soykırım üzerine çalışan birine Agamben'in Auschwitz'den Artakalanlar'ını önerirken düşünmezsiniz bile. Hatta bazı kitaplar daha çıkar çıkmaz kimlere önerebileceğinizi bilirsiniz. Bu kitaplar tencereden daha hızlı yuvarlanırlar, kapaklarını bulurlar. Ayrıca çevrenize ilgi alanlarını gözetmeden teorik kitaplar önerseniz zaten absürd kaçar. Tarihle hiç ilgilenmeyen bir arkadaşınıza Abdülhamit döneminde sansürle ilgili olağanüstü bir çalışmayı müjdelediğinizi düşünün! Ama edebiyata gelince, iş karmaşıklaşır. Birden kendi dünyanızı sermeye başlarsınız. Kafanızda yoğun bir öncelikliler bulutu vardır. Mesela benim için (Ece Ayhan, Sevim Burak, Samuel Beckett, Gülseli İnal, Italo Calvino, Thomas Bernhard gibi) kimi yazarlar bu bulutta tek tek kitaplarıyla değil tüm aura'larıyla, corpus'larıyla, bir gövde olarak bulunurlar, kimileriyse tek tek kitaplarıyla gezinirler (Bernardo Atxaga Obabakoak'ıyla, Alfred Döblin Berlin Alexander Meydanı'yla, İlhami Bekir Tez Bir Roman Kitabı'yla, Roberto Arlt Yedi Deliler'iyle, Sevgi Soysal Tante Rosa'sıyla yürüyüşe çıkmıştır). Bazen de itiştiğiniz yazarları önerirsiniz -Sait Faik'i sevmemek için çok uğraştım, gene Alemdağ'da Var Bir Yılan'dan uzaklaşamadım, bazen de sırf kurtulmak için, öneririm onu. Velhasıl kitap önermekte sınırları aşan, insanların insanlara karışmasına vesile olan bir yan vardır. Sayılı kitap önermekse kitapların sayılabileceği yanılgısını besleyebilir. O yüzden ben sonsuz anlamına gelmek üzere yedi kitaba işaret edeceğim sadece...
4 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.