Star Trek: Daha Önce Kimsenin Gitmediği Yerlere Cesurca Gitmek İsteyenlere

Star Trek: Daha Önce Kimsenin Gitmediği Yerlere Cesurca Gitmek İsteyenlere
Star Trek... Star Wars kadar popüler değil belki ama uzay filmlerine ve bilim-kurgu türüne öncülük etmiş bir seri olarak büyüklerimizin hâlâ büyük bir heyecanla anlattıkları unutulmaz başyapıt... Orijinal Uzay Yolu dizisini izlememiş olsak bile Yeşilçam klasiklerinden olan Turist Ömer Uzay Yolu'nda filmiyle hafızalarımızda yer almayı başarmış bu ikonik karakterler kim? Mr. Spock, Kaptan Kirk, Doktor McCoy, Scotty gibi efsanevi karakterlerin 50 yıldır unutulmaz birer figür olmalarının ardında yatan sır ne? Star Trek serisini bu kadar büyüleyici kılan ne?

Öncelikle Star Trek'in seyirciyle ilk kez buluştuğu döneme bakmak gerek...

1966... Soğuk Savaş ve Uzay Yarışı dönemi... Tüm insanlığın uzay ve uzay teknolojisi hakkında ufkunun genişlemeye başladığı sıralarda Gene Roddenbery adındaki bir yapımcı Star Trek dizisinin ilk bölümü The Cage'i yayımlıyor... Kısa bir sürede çığ gibi büyüyen ilgiyle karşılaşan Star Trek, 3 sezon TV'de gösterilerek büyük bir başarı yakalıyor. Bütçe sorunu nedeniyle uzun bir süre hayranlarından ayrı kalsa da bir süre animasyon dizisi olarak devam eden seri, Star Wars'un 1977 senesinde elde ettiği başarının ardından 1979 yılında uzun metraj film olarak bilim-kurgu evrenine şaaşalı bir dönüş yapıyor.

Star Trek'in işlediği konulara bakacak olursak onun neden bu kadar hayranlık uyandırıcı ve ilham verici bir yapım olduğunu görmemek imkansız... Zaman-mekan bozulmaları, kendimizden fiziksel ve zihinsel olarak üstün varlıklarla kurulan ilk temaslar, başka uygarlıklarla geliştirilen ilişkiler; yine farklı medeniyetlerle sürdürülen politik çatışmalar, ateşkesler, korunan barış antlaşmaları; o zaman tuhaf gelse de bugün çok sık kullandığımız teknolojiler (cep telefonu, tablet vb.), insanlardan farklı uzaylı ırkların felsefî yaklaşımları gibi çok çeşitli konuları izleyiciye aktararak tüm insanlığı "daha önce gitmediğimiz yerlere cesurca gitmek" için heveslendiriyor.

Birbirinden ilginç karakterlerle adeta rol modeli fabrikası Star Trek... Kaptan Kirk'ü ele alalım örneğin... Efsanevi gemi Atılgan'ın kaptanı olsa da asla kibirli davranmayan, herkese eşit yaklaşan, mürettebatının sorunlarını ortadan kaldırmak için kendi canını tehlikeye atabilen, gezegen görevlerinde saha ekibiyle birlikte çalışan örnek bir yönetici figürüdür kendisi. Sonra Spock var... Yarı Vulkan-Yarı İnsan olsa da Vulkan kültürüyle yetişmiş bir birey olarak mantığı ve bilimsel yaklaşımı hayat felsefesi edinmiş olan Spock, Atılgan'ın 2. kaptanıdır ve en yüksek rütbeli bilim subayıdır. Duygulardan arınmış bir kültürden gelse de kimi zaman insan olan diğer yarısıyla yaşadığı çatışma insan ruhunun birebir yansımasıdır denebilir. Spock'la dost olmak zordur fakat onunla dost olunduğunda sizi asla unutmaz.

Dr. McCoy, duygularından arınmış olan Spock'a tezat oluşturan ve çoğunlukla duygularıyla hareket eden bu ilginç karakterin Spock'la çoğu zaman tatlı ağız dalaşlarına girmesi insanlığın yaşadığı çelişkilerin bir yansımasını sunuyor... Mantık mı? Duygular mı? Kaptak Kirk'ün de belirttiği gibi "Bazen mantık, bazen duygular..."

Soğuk Savaş dönemi de olsa Atılgan'ın önemli mürettebatlarından biri olarak seriye cesurca dahil edilen Rus asıllı dümenci Chekov...
Atılgan'ın köprüsünde bir iletişim subayı ve çevirmen olarak görev yapan Afrika asıllı kadın subay Uhura...
Chekov'la gemiyi yan yana kumanda eden Japon asıllı Hikaru Sulu...

1980'lerdeki The Next Generation dizisinde önemli bir karakter olan görme engelli mühendis La Forge...


Tüm bu karakterler; ırklar, cinsiyet, fiziksel engeller gibi farklılıkların asla bir engel ve tehdit olarak görülmediği müthiş bir gelecek sunuyor bizlere. Hepsine eşit yaklaşıyor... Star Trek, işlediği tüm bu konular nedeniyle övgüyü hak ediyor.

Bu muhteşem seriyle ilgilenen ve ilgilenmek isteyen okurlarımız için Star Trek'le ilgili Türkçe basımları derledik. Sizleri kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmeye davet ediyoruz.


Ek olarak sizlere Star Trek dizi ve filmlerinin kronolojik listesini sunuyoruz!
 • Star Trek The Next Generation Dizisi
 • Star Trek: Generations (The Next Generation dizisinin uzun metrajlı film serisinin ilk bölümü)
 • Star Trek: First Contact
 • Star Trek: Insurrection
 • Star Trek: Nemesis

 • Star Trek: Deep Space Nine Dizisi
 • Star Trek: Voyager Dizisi
 • Star Trek: Enterprise Dizisi (İnsanların ilk warp teknolojili gemiyle uzaya çıkışının öyküsünü anlatır. Orijinal seriden bir asır önce geçer)
 • Star Trek: Discovery (Şu an yayında olan ve Orijinal seriden birkaç yıl önce geçen yeni dizi)

5 ADET

  Hazırlayan: Ziya Tanrıverdi
  24 Eylül 1990'da doğdu. 2012 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi'ndeki Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Dilbilim, edebiyat; astrofizik, kuantum fiziği, antik medeniyetler, sanat tarihi, futbol, video oyunları gibi çeşitli konularla ilgileniyor ve e-ticaret sektöründe kategori uzmanlığı, içerik editörlüğü ve çevirmenlik yapıyor.
  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.