Sinemayı okumak!

Sinemayı okumak!

İtiraf edelim; sinemayı Ayzenştayn, Godard, Bunuel, Bresson, Bergman, Haneke ya da Nuri Bilge Ceylan izleyerek sevmedik. Yeşilçam´ın aile melodramları, Hollywood´un gösterişli yapımları, western sinemasının kahramanları sevdirdi bu sanatı bize. Sonra aradan zaman geçti, büyüdük bu sanata olan ilgimiz giderek özel bir ilişkiye dönüştü. Yeni yönetmenler keşfetmeye başladık. Ana akım sinema dışındaki yapıtlar ilgimizi çekmeye başladı. Sinemanın yalnızca ´seyirlik´ bir sanat olmadığını aynı zamanda dünya meseleleri, insanlık halleri üzerine de söz söyleyen bir disiplin olduğunu keşfettik. İyi vakit geçirmek dışında, rahatsız olmak, sorular sormak, cevapsız kalmak için de filmler izlemeye başladık. İzledikçe merakımız daha da kabardı. Yeni yönetmenler aradık. Başka başka ülkelerin sinemalarını incelemeye aldık. Belgesel sinemanın yalnızca Afrika´daki aslanların hikayelerinden ibaret olmadığını fark ettik. Kısa filmin ne kadar güçlü ürünler ortaya koyduğuna hayret ettik.
Hal böyle olunca, sinema yalnızca izlenebilir olmaktan da çıktı. İzlediğimiz üzerine kafa yormaya, sinemayı daha yakından tanımaya ihtiyaç duydukça değişik kaynaklara da yönelmek zorunda kaldık. "Alman Dışavurumculuğu" hangi ihtiyaçtan doğmuştu acaba? Sovyet Sineması´nı yaratan koşullar nelerdi? 70´lerde yükselen Amerikan korku sinemasının muhafazakarlıkla nasıl bir bağı olabilir? Yeşilçam sinemasında melodramın kalıpları nelerdir? Sinema tarihi nasıl bir evrim geçirdi?
Bu sorular kafamızda şekillenmeye başladıkça, yalnızca film izleyerek değil, sinema üzerine okuyarak cevaplar bulabileceğimizi anladık. Bugün hatırı sayılır bir sinema külliyatına sahibiz. Hem yerli kalemler Türkiye sinemasının çeşitli dönemlerine ve ögelerine ilişkin kitaplar yazıyorlar hem de yayınevleri dünya sinemasına dair başucu kitaplarını Türkçeye kazandırıyorlar. Sayıları hiç kuşku yok ki onlarla ifade edilecek kadar çok temel kaynak birikmiş durumda. Ama biz yine de başucunda bulunması gereken on sinema kitabını paylaşalım. Sinema kitaplığı kurmak isteyenler için ´giriş´ rehberi olur belki de.

1- POLİTİK KAMERA - Michael Ryan & Douglas Kellner
Kitabın alt başlığı "Çağdaş Hollywood Sinemasının İdeolojisi ve Politikası" sözünden de anlaşılacağı gibi, Hollywood´u anlamak için tam bir başucu kitabı. Kitap 60´lı yılların ortalarından 80´lerin sonuna kadar olan dönemde Amerikan sinemasındaki dönüşümleri güncel politik ve kültürel atmosferle birlikte okuyarak sunuyor okuruna.

2- SİNEMANIN TÜM ÖYKÜSÜ - Philip Kemp
Sinema tarihini zamanlara ayırarak, türlere, akımlara, yönetmenlere göre düzenleyerek okuyabilirz. ´Sinemanın Tüm Öyküsü´, bütün bunları etkili bir biçimde bir araya getirmeyi başarıyor. Sinema tarihini, hem kendi içinde zamanlara ayırıyor, hem bu zamanları da türlere, akımlara, yönetmenlere göre yeniden tasnif ediyor, hepsini kendi çağının gerçekliği içinde konumlandırıyor.

3- HOLLYWOOD OPERASYONLARI - David L. Robb
Kitap, Amerikan sineması ile politikasının nasıl iç içe geçtiğini çarpıcı örneklerle sunuyor okuruna. Özellikle de Pentagon´un bazı olanaklar sunma karşılığında filmlerin senaryolarında yaptığı değişiklikler, dış politikada ABD yararına istediği düzeltmeler okuru şaşırtıyor.

4- ÜTOPİK SİNEMA - Georg SeeBlen & Bernhard Roloff
Sinemada bilimkurgu en fazla ilgi gören türlerin başında geliyor. Kitap, bilimkurgunun tarihini ve mitolojisini türün en iyi örnekleriyle birlikte açıklıyor. Böylece filmleri izlerken bambaşka kapılar açılmasına vesile oluyor.

5- ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMENİZ GEREKEN 1001 FİLM- Steven J. Schneider
Sinemaseverin en büyük sorunlarından birisi, izlenecek film listesi oluşturmaktır. Özellikle de geçmişteki önemli filmleri derli toplu bir liste haline getirip izlemek şarttır. Kitap, böylesi bir liste için iyi bir hareket noktası.

6- TÜRK SİNEMASI TARİHİ - Nijat Özön
Türkiye sineması hakkında yazılmış ilk derli toplu eser. İçerisindeki bazı bilgilerin eksik olduğu ilerleyen yıllarda ortaya çıkmış olsa da kuruluşundan 1960 yılına kadar Türkiye´de sinemanın serüvenini gözler önüne seriyor.

7- SİNEMADA KADIN OLMAK - S. Ruken Öztürk
Sinemada kadın temsili üzerine özenli bir çalışma

8- TÜRK SİNEMASINDA KÜRTLER - Müslüm Yücel
1951 tarihli "Mezarımı Taştan Oyun" filmiyle başlayan Türk sinemasında Kürt karakter temsilinin izlediği yolu, bu temsilin biçimlerini ve Kürk karakterlerin zaman içindeki dönüşümünü gözler önüne seriyor.

9- FUTBOL VE SİNEMA - Tunca Arslan
Kitap, içinde futbol gecen ya da doğrudan bu spor ile ilgili olan 150´ye yakın filmi mercek altına alıyor.

10- AŞKTAN DA ÜSTÜN ELLİ FİLM - Kolektif
Online sinema dergisi Arkapencere yazarlarının, dergideki "Aşktan da üstün" bölümünde inceledikleri klasik filmlere dair eleştirileri bir araya getiren kitap üçüncü cildine ulaştı. Bu da sinema tarihinin 150 ´aşktan da üstün´ filmine dair eleştirileri bulabileceğiniz anlamına geliyor.

3 ADET

    Hazırlayan: Şenay Aydemir
    1997 yılından bu yana gazetecilik yapıyor. Evrensel, Referans, Radikal gazetelerinde çalıştı. Altyazı, Milliyet Sanat, Evrensel Kültür başta olmak üzere birçok dergide yazıları yayımlandı.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.