Ömer Türkeş'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1959 Manisa doğumlu. Edebiyat hayatı 1983 yılında Yarın dergisinde eleştiri yazılarıyla başladı. 1997 yılından bu yana çalışmalarını Türk romanı üzerine yoğunlaştıran Türkeş'in inceleme, deneme ve eleştiri türündeki yazıları başta Birikim, Birgün Kitap Eki, Milliyet Sanat, Notos Edebiyat, Radikal Kitap Eki, Virgül, Toplum ve Bilim olmak üzere çok sayıda dergide yayımlandı. Türk Romanında Kurtuluş Romanları "(2003), Edebiyat Sosyolojisi İncelemeleri "(2004), "Taşraya Bakmak "(2005), Oğuz Atay'a Armağan "(2007), Mehmed Uzun Portresi "(2007), Fethi Naci'ye Armağan "(2009) adlı derlemelere ve Modern Türkiye'de Siyasi Düşünceler Ansiklopedisi "nin Kemalizm "(2001), Milliyetçilik "(2002), Muhafazakarlık "(2003), Sol "(2007) ciltlerine makaleleriyle katkıda bulunan A.Ömer Türkeş, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı için Çağdaş Romancılar " ve -Asuman Kafaoğlu Büke ile birlikte- Genç Kuşak Yazarlar " katalog kitaplarını hazırladı.

Yazarımızın Notu: Sevdiğim on romana gelince. Bu konuda dünya edebiyatını biraz da kolayına kaçarak işin içine katmadım. Çünkü birbirinden çok farklı dönemlerede, farklı türlerde yazılmış binlerce roman arasından...sevdiklerimi birbirinden ayırmak, birilerini listeye alırken birileri ayırmak haksızlık gibi geldi bana. Aynı zorlukları barındırmkal birlikte seçimi Türkçe edebiyattan yapmaka biraz daha kolay. Bu seçimi yaparken iki temel kıstasım var. Birincisi romanların edebi değeri, ikincisi romanın dönemini siyasi, toplumsal, bireysel ve edebi eğilimler anlamında temsil etme özelliği.
8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.