Müzisyen Romancılar

Müzisyen Romancılar

 

Müzik sizin için yalnızca ezgilerden, ses kuşağından ibaret değilse; eğer müziğin dünyaya bakışınızı, kimliğinizi, değerlerinizi şekillendiren bir güce sahip olduğunu düşünüyorsanız, iyi şarkı sözünün de edebiyatın alanına girdiğini bilirsiniz. Bob Dylan’ın 2016’da Nobel Edebiyat Ödülü almasıyla bu durum bir kez daha tescillendi diyebiliriz.

Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülünü almasından sonra, hem edebiyat hem de müziğe tutkun olanların eli daha da güçlendi. Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki, iyi yazılmış sözler de iyi edebiyat gibi hayatımızı değiştirebilir. Modern dönemin ozanlarının ürettikleri sözü edebiyattan neden ayırmak zorunda olalım ki? Patti Smith’ten Nick Cave’e, Leonard Cohen’den Woody Guthrie’ye yazdıkları romanlarla bu köprüyü daha da güçlendiren pek çok isim var. Bizim topraklardan çıkan Zülfü Livaneli ve Hüsnü Arkan gibi müzisyen romancıları da unutmamak lazım elbette!

Şarkı sözlerinin her bir mısrasını özenle seçen kimi isimler var ki onların kelimeleri en az romancılar kadar çok şey öğretebiliyor bizlere. Onların kaleme aldıkları kitapları da şarkı külliyatlarıyla bir arada, hepsi tek bir esermişçesine okuyabiliriz pekala.
5 ADET

    Hazırlayan: Abbas Bozkurt
    1984 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünün ardından, aynı üniversitede Eleştiri ve Kültürel Araştırmalar Yüksek Lisans programını tamamladı. Altyazı Aylık Sinema Dergisi ve Time Out İstanbul’da editörlük yaptı. 2014 yılından bu yana Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi. Pek çok farklı mecrada sinema ve edebiyat üzerine yazmayı sürdürüyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.