Müge İplikçi'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

İstanbul'da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları ve Araştırma Bölümü'nden ve The Ohio State University'den iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı.

İki edebiyat ödülü var: 1996 Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülü ve 1997 Haldun Taner ödülü üçüncülüğü. Perende (1998), Columbus'un Kadınları (2000), Arkası Yarın(2001), Transit Yolcular (2002), Kısa Ömürlü Açelyalar (2009) adlı beş öykü kitabı yayınlandı. Romanları Kül ve Yel (2004), Cemre(2006) ve Kafdağı (2008)'nın yanı sıra Yıkık Kentli Kadınlar ve Cımbızın Çektikleri(Ümran Kartal ile birlikte) adlı inceleme kitapları, biri çocuk (Uçan Salı) diğeri gençlik (Yalancı Şahit) eserleri bulunan Müge İplikçi yaşadığımız yeni zamanları anlatmayı seven bir yazar.

Yazarın öyküleri Almanca, İngilizce, İsveççe, Hollandaca, Slovakça, Bulgarca ve Kürtçe'ye çevrildi. Cemre adlı romanı Arapça ve Arnavutça'da yayınlandı. Kafdağı romanı ise İngilizce'de yayınlanacak. Türkiye PEN Kadın Yazarlar Komitesi başkanlığını aralıklı olarak 2004-2005 ve 2007-2009 yılları arasında yapan yazar, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki yarı zamanlı öğretim görevliliğini devam ettiriyor. İplikçi aynı zamanda Vatan gazetesinde köşe yazarı.


5 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.