Mert Tanaydın'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1977, İzmit doğumlu. Marmara ve Galatasaray Üniversitelerinde Siyaset Bilimi okudu. 2001'den beri editörlük yapmaktadır. YKY ve Merkez Kitaplar'da çalıştı; halen Sel Yayıncılık'la çalışmaktadır. Çeşitli dergi ve internet mecralarında yazıları yayımlanmaktadır.

Yazarımızın Notu: Tüm zamanlarda en sevdiğim 10 roman (sıralamanın herhangi bir önemi yoktur):

Haruki Murakami, "Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu", Doğan: Tüm Murakami romanları çok etkileyici ve enfestir, ancak içlerinden bilim-kurguya en yakın olanı budur.

Paul Auster, "Ay Sarayı", Can: En etkilendiğim Paul Auster romanı olmuştur. Hatta ilk kısmındaki varoluşun son olanaklarına kadar kaybetme halini, hayatımın pek çok kısmında tekrarlarım sanırım.

W. G. Sebald, "Austerlitz", Can: Başlangıcında nasıl bir metnin başladığını sandığımız ve sonunda nereye vardığımız düşünüldüğünde, bir anlatının nasıl okuru sürükleyebileceğine ideal bir örnek.

Don DeLillo, "Beyaz Gürültü", Dost: Aslında Don DeLillo'nun pek çok romanını bu listeye dahil edebilirdim, ama ilk DeLillo'yla ve onun paranoyak şiirsel modern dünyasıyla bu romanda karşılaşmıştım.

Ursula K. LeGuin, "Mülksüzler", Metis: LeGuin daha çok fantastik edebiyatıyla benim için önem taşısa bile Mülksüzler modern bir klasiktir, distopya ve bilim kurgu alanında.

J. G. Ballard, "Süper Kent", Ayrıntı: Ballard'ın tüm yapıtları modern hayatın bilim-kurgusu olarak benim için gerçekçi yapıtlardır.

Orhan Pamuk, "Kara Kitap", İletişim: Pamuk, en çok önemsediğim Türk romancısı olmuştur ve her zaman Kara Kitap raflarımda ayrı bir yerde durmuştur.

Philip Roth, "Ölen Hayvan", Ayrıntı: Kadın ve erkek arasındaki ilişkinin akla hayale gelmez detaylarını (erotizmi azımsamadan) sunan zeki romanlarıyla Roth'un yeri özeldir.

Enis Batur, "Acı Bilgi", YKY: Avrupalı gezgin yazarın modern romanına pek çok örnek vermek mümkün, ama ben bana yakın bir ismi, Enis Batur'u ve "Acı Bilgi"sini seçtim.

Julio Cortazar, "Seksek", YKY: Anlatı açısından zorlayıcı yanından daha çok aşkın ve arkadaşlığın romandaki salınımları beni etkilemiştir.
6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.