Mavisel Yener'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1984'te Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Şiir, öykü, masal, tiyatro oyunu, roman türlerinde pek çok eser verdi.

Gazete Ege'de ve Haber Ekspres gazetesinde çocuk sayfası hazırladı. 2007'den bu yana Cumhuriyet gazetesi Kitap ekinde çocuk kitapları hakkında tanıtım ve eleştiri yazıları yazmaya devam ediyor. Varlık, Virgül, Edebiyat Eleştiri gibi yazın dergilerinde öykü ve yazıları yayımlandı. TRT Izmir Radyosu'nda iki yıl süreyle "Mavi mektuplar" isimli yazın köşesini hazırladı, sundu. 2007'de TRT Izmir Radyosu'nda "Mavi sözcükler" isimli köşeyi hazırlayıp sundu. İki yazar arkadaşıyla (A.Akal, N.Yılmaz) birlikte kaleme aldığı Mor Gece Mavi Gün isimli oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahnelendi. TRT Radyolarında oynanmış radyo tiyatroları var. Küçük Hanımlar Küçük Beyler uluslararası Tiyatro festivalinde Türkiye'yi temsil etti. Oyun, ayrıca Hindistan'da seyirciye sunuldu.

Edebiyatçılar Derneği, Yazarlar Sendikası, Dil Derneği, P.E.N Yazarlar Derneği, Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği'nin üyesidir.

Çocuk yazını alanında atölye eğitmenliği de yapıyor. Çocuk yazını alanında gerçekleşen yurtiçi/yurtdışı sempozyumlarda bildiriler sundu; üniversitelerde konferanslar verdi. Öykü, masal ve şiirleri ilköğretim ders kitaplarında yer alıyor, yabancı dillere çevriliyor.

Yazar, evli ve iki çocuk annesidir.

Aldığı ödüller:
Yeni Asır gazetesinin İçimizdeki Köşe Yazarları Ödülü (1998)'nü, Evinden Kaçan Masal ile Tömer Anadili Masal Yarışması Ödülü (1999)'nü, Su Yeşili öyküsü ile Tömer Anadili 2000'e Öyküler Yarışması Ödülü (2000)'nü, "Üşengeç" adlı yapıtıyla Çocuk Mizah Öyküleri ödülünü (2001), Samim Kocagöz Öykü Birincilik Ödülü (2002)'nü, Ömer Seyfettin Öykü Birincilik Ödülü (2002)'nü, "Kayıp Seslerin İzinde" romanıyla Çocuk romanı birincilik ödülünü (2002), "Mavi Zamanlar" adlı yapıtıyla Çocuk Romanı birincilik ödülünü (2003), Mavi Ay (Aytül Akal ile birlikte) ile Çocuk Edebiyatçıları Birliği Yılın Çocuk Şiiri Kitabı Ödülü(2004)'nü, Ocakçı Gözleri isimli öyküsüyle İşçi Öyküleri ödülü (2005) aldı. Kırmızı Şemsiye (Aytül Akal ile birlikte) adlı kitabı 2008'de CGYD tasarım özendirme ödünü kazandı.

Yazarımızın Notu: İdeefixe'nin bu güzel projesinden çocukların da yararlanacağını bilerek, çocuk ve ilk gençlik kitaplarından bir seçki düşündüm. Seçme hakkı "on" olunca, işim çok zor. Bu seçimi dilimize çevrilmiş kitaplar arasında yapacağım. Farklı dillerden dilimize kazandırılmış yapıtlardan, bende iz bırakmış olanlar arasında, son yıllarda okuduklarım da var. Çocukluğumuzda okuyup sevdiğimiz kitapları 21. yy çocuğu beğenmek zorunda değil. Bu nedenle çağdaş çocuğa seslenen yapıtlar girdi listeme. Unutmayalım; iyi çocuk kitabı yetişkinin de severek okuyacağı kitaptır. Bu nedenle, yetişkin okurlara da MERHABA!
5 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.