Latin Amerika’dan doğan 6 harika kitap

Büyülü gerçekçiliğin anavatanı Latin Amerika. Aynı zamanda edebiyatın birçok usta ismini de doğuran, yetiştiren topraklar...  Öyle ki Latin Amerika edebiyatı İspanyolca edebiyat içinde geniş ve köklü bir yere sahip. Peki Latin Amerika edebiyatı denince akla ilk kimler ya da hangi kitaplar gelir? Ünlü ingiliz gazetesi Telegraph bu soruya cevaben Latin Amerika edebiyatına dahil 10 kitap sıralamış. Şimdilik bu kitaplardan sadece altısı Türkçeye çevrilmiş durumda, umarım geri kalanlarını da en kısa sürede Türkçede okuyabiliriz.

1. Seksek - Julio Cortázar

Julio Cortázar'ın başyapıtı olan Seksek aynı zamanda üzerine en çok yazılıp çizilen, en çok tartışılan romanlardan biridir. Julio Cortázar bu yapıtında seksek oyununa benzer "sıçramalı" bir okuma deneyimi sunar okuruna.

2. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel García Márquez

Büyülü gerçekçilik dendi miydi akla ilk gelen isimdir Márquez. Ve Yüzyıllık Yalnızlık da Márquez'in çocukluğunda dinlediği masallardan ve efsanelerden izler taşıyan, içinde o çocuksu masumiyeti de barındıran ve onu kitlelere tanıtan romanıdır. Yıllar içinde öyle bir hâl almıştır ki bu Latin Amerika edebiyatını Yüzyıllık Yalnızlık olmaksızın düşünemeyiz.


3. Motosiklet Günlükleri - Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara, nam-i diğer "Che" kuşkusuz sadece edebiyatseverlerin değil, her yaştan insanın da ilgisini çeken bi isim.  Bu kitap Che Guevara'nın 23 yaşında, arkadaşı Alberto Granado ile çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğu sırasında tuttuğu günlükten ibarettir. Genç Che bize anıları vasıtasıyla kendi gözünden bir Güney Amerika panaroması sunar.

4. Ruhlar Evi - Isabel Allende

Isabel Allende Şili'nin özgün seslerinden biridir Isabel Allende. Şili'nin ilk sosyalist lideri olan Salvador Allende'nin Pinochet önderliğindeki ordu tarafından devrilmesi ve öldürülmesinden sonra ömrünün önemli bir kısmı sürgünde geçen Isabel Allende'nin kökleriyle kurduğu bağın bir meyvesidir ilk romanı Ruhlar Evi. Romanda, yaşayan kişilerle geçmişin ruhları sanki iç içe geçmiş, birbirlerine karışmışlardır. 

5. Simyacı - Paulo Coelho

Aslen Brezilyalı olan Paulo Coelho'yu bir dünya yazarı haline getiren kitap desek Simyacı için yalan olmaz. Mesnevi'de yer alan bir öyküden yola çıkılarak yazılan bu roman Coelho'nun yazarlık kariyerinde adeta bir sıçrama tahtası görevi görmüştür. Simyacı yayınlandıktan sonra hızla popülerleşmiş ve altı yıl içinde tam 26 dile de çevrilmişti.

6. Artemio Cruz'un Ölümü - Carlos Fuentes

Hem Meksika devrimine hem de Meksika'nın 20. yüzyıldaki kaderine dair bu hikaye bizi Meksika'nın ateşli ve sarsıntılı ruhunda bir maceraya çıkarır. Bu sadece Artemio Cruz'un değil, Meksika'nın da geçmişiyle hesaplaşmasının hikayesidir.

2 ADET

    Hazırlayan: Ece Karaağaç
    1989’da Eskişehir’de doğdu. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Avukatlık, editörlük, eleştirmenlik, çevirmenlik ve içerik yazarlığı yaptı. Yazıları SabitFikir, K24, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap gibi mecralarda yayımlandı. İlk romanı Yarım Kalan Bazı Aşklar Ocak 2017'de yayımlandı. Halen SabitFikir ve K24 için eleştiri yazıları yazmayı sürdürüyor ve yeni romanı üzerinde çalışmayı sürdürüyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.