Latife Tekin'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1957'de Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğdu. 1966'da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi. Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştı. İlk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm" 1983'te yayınlandı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve "Yüz Yıllık Yalnızlık" tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Ardından peş peşe diğer romanları geldi. Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Yazarımızın Notu: Kürt Edebiyatına giriş için on temel eser... Yüzyıllardır yasakların gölgesinde kalmış, varlığı bilinmeyen, ama yokluğu iddia edilen bir edebiyat, Mehmet Emin Bozarslan, Kemal Burkay, Selim Temo, Muhsin Kızılkaya, Haşim Ahmedzade gibi edebiyatçı ve çevirmenlerin elleriyle tarihin karanlıklarından çıkarıldı, şimdi Türkçe okuyabiliyoruz onları, geldiler; mucizeler saklı bu metinlerde, yüzyılların, hatta bin yılların pasını taşımıyorlar üstlerinde, bugün yazılmış gibi dipdiri bir edebiyat. Ölümü göze alarak zindanlarda, sürgünlerde yazılmış, duvarların içine, evlerin altına, bahçelere saklanarak, gömülerek korunmuş olağanüstü şiirler, öyküler, romanlar… Annemden kalan bir borcu hatırlatır gibi yüzüme bakıyorlar… Aşağıda bu dilin belli başlı metinleri, isimleri var.
0 ADET
    Aradığınız kritere uygun ürün bulunamadı.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.