Korkunun öğrettikleri

Korkunun öğrettikleri

Homo sapiens’in 200 bin yıllık tarihini bir korku tarihi olarak yazmak mümkün olabilirdi. Korku, anıları konsolide ettiği için öğrenmenin (ve öğretmenin!) en etkili yollarından biridir. Homo Sapiens alt-türünün üyeleri, pek çok başka memeli gibi korktuklarını birbirlerine anlatmak, hissedilen tehlikeden topluluğun diğer üyelerini haberdar etmek (bir sebepten ötürü niyeti bozdularsa manipüle etmek de) isterler. Bu amaç için belli bir tür feromon salgılanır, bir de tabii ezeli ve ebedi bir insan etkinliği olarak öyküler yazılır. Hem türümüzün hem de kültürün devamlılığını sağlayan (ve belki bir gün bizi birbirimize düşürecek olan) korkunun öğrettikleri, çoğu zaman güç ilişkilerine, zulme ve şiddete dairdir, bir edebi tür yani bir öyküler bütünü olarak korkunun sınırları bu nedenle geniş mi geniştir.

4 ADET

    Hazırlayan: Fatma Cihan Akkartal
    1985´te İstanbul´da doğdu. Kültürel İncelemeler alanında yüksek lisans yaptı. Yayıncılık sektörünün çeşitli alanlarında görev aldı, uzun süre İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali´nde etkinlik koordinatörlüğü görevini yürüttü. Halihazırda gündüzleri bir gazetede proje yöneticisi olarak çalışmakta, geceleri çeviri yapıp, film ve televizyon eleştirileri yazmaktadır. Fatma Cihan Akkartal »
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.