Kararsız Okur: Masallar

Kararsız Okur: Masallar

Hazırlayan: Murat Can Aşlak
Çizen: Onur Atay

Masallar; halkların ortak bilinçle oluşturup işlediği irafnı, okur-yazar sınıflara ihtiyaç duymaksızın biriktirilebilir kılma, tarihsel kolektif bilgeliği zamansızlaştırma araçları olarak görülebilir. Toplumun kalıcı hale getirmeyi seçtiği değerleri, istekleri, umutları içinde taşıyan olaylar ve hikayeler , masallaşma sürecinde zamanla yaratıcı öznelerini kaybediyorlar ve halkın ortak mülkiyetine geçiyorlar. Kültürün devamlılığına katkı sağlayan nesiller arası bir iletim kanalı olarak belirleyici işlevleri nedeniyle dünyanın dört köşesinde masallara rastlanıyor. Bir masal; ağızdan ağıza nesiller boyu ilerledikçe sırtındakileri devamlılığına katkıda bulunduğu kültürün yavaş yavaş temeline , özüne taşıyor. Günümüz mem'leri (bulaşıcı fikir keseleri) internetin yaygınlaşmasıyla yayılım hızlarını artırdılar ve fikir-değer taşıma kapasiteleri, öznelerinden sıyrılmaları ve konak olarak zihinleri kullanmaları gibi karakteristik özellikleri itibarıyla masallara benziyorlar. Ancak masallarda aktarım dikey (eski nesilden yeni nesile) iken, mem'lerin yayılma örüntüsü salgın hastalıklar benzeri daha yatay gerçekleşiyor...

"Çünkü kimi zaman masal hayattır, kimi zaman da hayat masal." - Bremen mızıkacıları, Grimm Kardeşler, Ezop, Jean de la Fontaine, H.C. Andersen gibi büyük masal yazarları da günümüz masalcıları da masallaşma sürecini tersine işleterek eserler vermişler, veriyorlar. Geleneksel masal; kültürel birikimi zaman içinde geleceğe taşırken, modern masal zaman içinde geçmişten taşınmış birikimden kendisine bir çekirdek damıtıyor. Masal yazarları diğer edebiyatçılardan farklılar; çünkü masalın toplumsallığı onları bağlar - öznelleşemezler. Üretimlerinde masalı masal yapan kültürel birikime bağlı kalmak durumundadırlar - uzaklaşırlarsa eserleri masal olarak yaşayamaz, sıradan bir hikayeye dönüşür.
18 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.