Kararsız Okur: Edebiyat, Fikir Üretimi ve Yürümek

Kararsız Okur: Edebiyat, Fikir Üretimi ve Yürümek

Yazar: Murat Can Aşlak
Çizer:
 Onur Atay

 

Immanuel Kant, bugün Rusya toprağı olan dönemin Prusya şehri Königsberg’de her gün aynı rotayı, hemşerilerine saatlerinni ayarlatacak bir adanmışlık, takıntı ve dakiklik ile yürürdü. Kant’ın, hayatı boyunca bu ritüeli sadece iki kere bozduğu söylenir; biri Jean-Jacques Rousseau’nun Emile’inin erken baskısına mümkün olan en kısa sürede kavuşmak için, öbürü de Fransız Devrimi’nin ateşine kendisini kaptırdığı esnadadır. Tıpkı Rouseeau için olduğu gibi Nietzsche için de yürümek çalışmanın bir parçasıdır. Nietzsche; kavramlar sentezlemek, içeride uçuşan pırıltıları işleyebilmek, kavramlar arasına köprüler örerek parçaları birbirlerine bağlamak, fazlalıkları budamak için belli bir rotaya sadık kalmaksızın keşiş gibi dere tepe yürümüştür... Tarih boyu, Dickens’tan Beethoven’a, Aristoteles’ten Kierkegaard’a sayısız deha, yazar, filozof, düşünür, ham fikirleri işleyecek, henüz nebula kıvamındaki fikir bulutları üzerlerinde çalışabilecek zihinsel imalathanelerini ancak yürürken etkinleştirebildiler.

 

Montaigne, “Oturunca düşüncelerim uykuya dalar,” der. Aslında fiziksel olan yürüme eylemi, zihinsel çalışma masasının üstünü boşaltır; kavramsal süreçlerin çarklarını yağlar... Yürümek, nöronların aralarında taze bağlar oluşmasına, yeni ilişkiler kurulmasına fırsat veriyor.; beynin kendisini dönüştürmasini sağlayıp, plastisitesini artırıyor. Edebiyat da zaman zaman, uzun yürüyüşleri ya üretim yaptığı bir fabrika olarak ya da kendi mıntıkasında yaratılanları taşımak için okura uzanan bir kanal olarak kullanmakta... Bu ay KararsızOkur’u yürümek, zihinsel üretim ve edebiyat arasındaki bağlara ayırdık.

16 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.