Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


 • ANASAYFA
 • KararsızOkur: Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Besleyen, George R.R. Martin’e İlham Veren Kitaplar
KararsızOkur: Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Besleyen, George R.R. Martin’e İlham Veren Kitaplar

KararsızOkur: Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Besleyen, George R.R. Martin’e İlham Veren KitaplarHazırlayan:
Murat Can Aşlak
Çizen: Onur Atay


Buz ve Ateşin Şarkısı (BAŞ) serisi (televizyon uyarlaması adıyla Taht Oyunları) en sabırızlıkla beklenen, üzerine en çok konuşulan popüler kültür ürünü olarak gelecekte dönem tanımlamakta kullanılacak eserlerin başında geliyor. Ortaçağ temalı ya da zeki kırılmalarla dolu pek çok eser arasında Buz ve Ateşin Şarkısı’nın başarısını yazarı George R.R. Martin Ortaçağın dinamiklerini en iyi yakalayan eser olmasına bağlıyor. İddiasını bir adım öteye taşıyalım; üç bacaklı bir başarı bu:

1-      Martin, geçmişin bugüne ulaşan, dokunan ve bir ölçüde yaşayan geleneklerinden ve yordamlarından geri gelerek, Foucault-vari bir arkeolojik çalışma ile geçmişe uzanmış. Bugünkü İskoç topraklarının sınırında, MS. 2. Yüzyılda kuzeyden gelecek tehditlere karşı sınır boyunca inşa edilen Hadrian Duvarı’nın üzerinde derin ormanlara ve tekinsiz bir belirsizliğe bakan Romalı askerin hissettiklerinden, Yüzyıl Savaşları’nın (1337-1453) hanedanların yönetimindeki Ortaçağ Avrupası kodlarına; dönemin vassal-süzeren güç ilişkilerine, İngiliz Tahtı üzerine Lanchesterlar ve Yorkların 30 yıla yayılan taht mücadelesi Güller Savaşı’na, dinler tarihine yönelen kapsamlı bir arkeolojik çalışma.

2-      Sanat eserleri, hedef kitlelerine disiplinlerin kendilerine has kanalları üzerinden ulaşmak üzere tasarlandıklarından, bir disiplinden öbürüne nakiller kolay olmuyor. Ancak Martin’in disiplinler-arası geçmişi daha kaynağında bu sorunu çözmüş. Örnek vermek gerekirse; zamanında televizyon için de çalışan Martin, televizyona ait konvansiyonları ve adetleri edebiyata taşıdı. Mesela; bir televizyon taktiği olan arkası yarını, ifşa anlarında akış kesmeyi, sahne atlamayı edebiyata taşıdı ve kitaplarında her bölüm sonunu birer sahne kırılması gibi tasarladı.

3-      Serinin – ve dolayısıyla Martin’in- beslendiği eserler güçlü ve oldukça çeşitli… Çocukluğundan itibaren bilim kurgu tutkunu olan Martin’in tarih ve antropolojiye olan derin ilgisi ile farklı disiplinlerini bir arada kullanmasının sonuçlarını seride açık bir biçimde görüyoruz. KarasızOkur için Martin’in seriyi yaratırken beslendiği kitapları topladık.

 

Bir yerlere sıkıştırmalık bonus not:

Maurice Druon’un demir kralları ile Andre Norton’un dragonları gibi Türkçeye henüz kazandırılmamış ancak Buz ve Ateş’in Şarkısı üzerinde güçlü etki sahibi olan eserler kapsam dışında kaldılar. Adlarını burada geçirmiş olalım.18 ADET

  Yüzüklerin Efendisi - Tek Cilt Özel Basım

  Yüzüklerin Efendisi - Tek Cilt Özel...

  J.R.R. Tolkien

  İki seri de tüm karakterlerin beraber olduğu bir yerleşimle başlıyor. Hikayeler dallanıyor ve seriler uzun vadede dağılan hikayelerin yeniden birleşmesine dayalı bir planla ilerliyor.

  Kitap Detay
  Avengers Klasik - Sayı 1

  Avengers Klasik - Sayı 1

  Stan Lee

  “Wonder Man 9. ciltte ölür. Daha yepyeni bir karakterdir, daha yeni tanıtılmıştır ve ölür. Çok kalp kırıcıydı.” George R.R. Martin

  Kitap Detay
  Son Krallık

  Son Krallık

  Bernard Cornwell

  “Şimdiye kadar okuduğum en iyi savaş sahneleri. Cornwell’in kalemiyle tarih can buluyor.” - George R. R. Martin

  Kitap Detay
  Boleyn Kızı

  Boleyn Kızı

  Philippa Gregory

  Mary Boleyn, VIII. Henry ve Tudor Hanedanı üzerinden bir tarihi roman… King’s Landing politik ayak oyunlarına temel attı.

  Kitap Detay
  Tutsak Kraliçe

  Tutsak Kraliçe

  Alison Weir

  12.yy’da uğruna Fransa Kralı VII. Luis’yi terk ettiği II.Henry ve Akitanyalı Elenor’un beraber kurduğu imparatorluk. Weir’in Türkçeye henüz çevrilmeyen “Güller Savaşları” Martin’e ilham olmuştur.

  Kitap Detay
  Almuric

  Almuric

  Robert E. Howard

  Howard, Martin’in çocukluğu boyunca dönüp dönüp tekrar tekrar okuduğu yazarlardandır.

  Kitap Detay
  Dinler Tarihine Giriş

  Dinler Tarihine Giriş

  Annemarie Schimmel

  Özellikle bu kitap olmasa da, dinler tarihi Martin için önemli bir kaynak ve BAŞ’de yaratılan dinler köklerini gerçek hayattan alıyor.

  Kitap Detay
  Dune

  Dune

  Frank Herbert

  Martin’in çok çeşitli ve kusurlu karakterlerinde Herbert etkisi görülebilir.

  Kitap Detay
  Ivanhoe

  Ivanhoe

  sir Walter Scott

  “Andallar ve İlk İnsan “ ile Britanyayı istila eden Saksonlar ile Normanlar arasındaki bağlantı Fatih karakteri ile de perçinlenir.

  Kitap Detay
  Ses ve Öfke

  Ses ve Öfke

  William Faulkner

  Martin içsel çatışmalar ve insan olmanın anlamını araştırmayı esas amaç edinirken ilhamını Faulkner’dan alır.

  Kitap Detay