KararsızOkur: Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Besleyen, George R.R. Martin’e İlham Veren Kitaplar

KararsızOkur: Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Besleyen, George R.R. Martin’e İlham Veren KitaplarHazırlayan:
Murat Can Aşlak
Çizen: Onur Atay


Buz ve Ateşin Şarkısı (BAŞ) serisi (televizyon uyarlaması adıyla Taht Oyunları) en sabırızlıkla beklenen, üzerine en çok konuşulan popüler kültür ürünü olarak gelecekte dönem tanımlamakta kullanılacak eserlerin başında geliyor. Ortaçağ temalı ya da zeki kırılmalarla dolu pek çok eser arasında Buz ve Ateşin Şarkısı’nın başarısını yazarı George R.R. Martin Ortaçağın dinamiklerini en iyi yakalayan eser olmasına bağlıyor. İddiasını bir adım öteye taşıyalım; üç bacaklı bir başarı bu:

1-      Martin, geçmişin bugüne ulaşan, dokunan ve bir ölçüde yaşayan geleneklerinden ve yordamlarından geri gelerek, Foucault-vari bir arkeolojik çalışma ile geçmişe uzanmış. Bugünkü İskoç topraklarının sınırında, MS. 2. Yüzyılda kuzeyden gelecek tehditlere karşı sınır boyunca inşa edilen Hadrian Duvarı’nın üzerinde derin ormanlara ve tekinsiz bir belirsizliğe bakan Romalı askerin hissettiklerinden, Yüzyıl Savaşları’nın (1337-1453) hanedanların yönetimindeki Ortaçağ Avrupası kodlarına; dönemin vassal-süzeren güç ilişkilerine, İngiliz Tahtı üzerine Lanchesterlar ve Yorkların 30 yıla yayılan taht mücadelesi Güller Savaşı’na, dinler tarihine yönelen kapsamlı bir arkeolojik çalışma.

2-      Sanat eserleri, hedef kitlelerine disiplinlerin kendilerine has kanalları üzerinden ulaşmak üzere tasarlandıklarından, bir disiplinden öbürüne nakiller kolay olmuyor. Ancak Martin’in disiplinler-arası geçmişi daha kaynağında bu sorunu çözmüş. Örnek vermek gerekirse; zamanında televizyon için de çalışan Martin, televizyona ait konvansiyonları ve adetleri edebiyata taşıdı. Mesela; bir televizyon taktiği olan arkası yarını, ifşa anlarında akış kesmeyi, sahne atlamayı edebiyata taşıdı ve kitaplarında her bölüm sonunu birer sahne kırılması gibi tasarladı.

3-      Serinin – ve dolayısıyla Martin’in- beslendiği eserler güçlü ve oldukça çeşitli… Çocukluğundan itibaren bilim kurgu tutkunu olan Martin’in tarih ve antropolojiye olan derin ilgisi ile farklı disiplinlerini bir arada kullanmasının sonuçlarını seride açık bir biçimde görüyoruz. KarasızOkur için Martin’in seriyi yaratırken beslendiği kitapları topladık.

 

Bir yerlere sıkıştırmalık bonus not:

Maurice Druon’un demir kralları ile Andre Norton’un dragonları gibi Türkçeye henüz kazandırılmamış ancak Buz ve Ateş’in Şarkısı üzerinde güçlü etki sahibi olan eserler kapsam dışında kaldılar. Adlarını burada geçirmiş olalım.


12 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.