KararsızOkur: Roman Serileri: Aynı Nehirde Yıkanmadan En Uzun Süreli Birliktelikler

KararsızOkur: Roman Serileri: Aynı Nehirde Yıkanmadan En Uzun Süreli BirlikteliklerYazar: Murat Can Aşlak
Çizer: Onur Atay


Rowling
’in artık yeni bir Harry Potter hikayesi yazmayacağını açıklamasını ve Harry Potter’ın 21 yaşına girmesini vesile ederek bu ayın Karasız Okur’unu uzun süreli etkileşim içinde bize dokuna dokuna değiştiren, varlıklarının niteliği felsefi bir soru olan karaketerleriyle bizi uzun vadeli ilişkilere sürükleyen kitap serilerine ayırlalım dedik. Beraberlik yıllara yayıldıkça bir yandan okuru dönüştüren, karşılığında birliktelik boyu zihinlerde işlenmeye devam edip her okurun zihninde kendi de farklı yönlere evrilerek ayrışan kitap serilerini bir araya getirmeye çalıştık. Fantastik ve Bilim Kurgu türleri, dünya yaratma kapasitelerinin doğal bir sonucu olarak seri üretmeye en yatkın alanı sunuyorlar.

Ancak edebiyat evreninin dört köşesinden diğer alt-türler de güçlü seriler çıkartmakta mahirler... Zamana damga vurmuş ve hayatlara en çok dokunan seriler üzerinden edebiyat evrenine dalınca; hem tür, hem dönem, hem coğrafya açısından büyük bir çeşitliliğe rastlanıyor. Biz de kitap serilerinin peşinde, ta Sofokles’in Oedipus’undan başlayıp Dante’nin yedi katlı cehennemine uğradık; oradan Sir Arthur Conan Doyle‘un Sherlock’u uzerinden Yaşar Kemal’in İnce Memed’ine, oradan klasik ve yakın dönem fantastik edebiyata uzandık. Ta ki başladığımız yere; Harry’nin yanına varana kadar...


77 ADET

    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.