Kadın Varsa Hayat Var

Kadın Varsa Hayat Var
Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. New York’ta tam 40.000 tekstil işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçileri fabrikaya kilitlemesinin ardından çıkan yangında 120 işçi kadın hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kadınların cenazesine katılanların sayısı on binleri buluyordu. Aradan geçen yıllar vahşice hayatını kaybeden kadın işçileri unutturmaya yetmedi. 26-27 Ağustos 1910 tarihlerinde Danimarka’da toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart’ın 8 Mart 1857’de hayatını kaybeden işçi kadınların anısını yaşatmak adına “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisinde bulundu. Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’na "Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adı verilmesiyle bu iki tanımlama da birleşmiş oldu. Bu gün Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında sosyalizmin yayılmasından endişe eden ülkelerede geri plana atılsa da zamanda tüm dünyanın ilgi ve önemle yaklaştığı bir gün haline geldi. Sonunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

 

Bugün de aynı coşku, aynı ümit ve aynı eşitlik ve özgürlük talepleriyle kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kurgudan teoriye uzanan bir seçkiyi okurlarla buluşturmayı kendimize görev bildik. “ Kadın Varsa Hayat Var!” dedik ve feminist bir kütüphanenin ilk adımlarını atmak istedik. Şimdiden iyi okumalar!


62 ADET

    Feminist kütüphanenin teorisi

    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.