Jehan Barbur'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

12 Nisan 1980 yılında doğan Jehan Barbur 18 yaşına kadar İskenderun'da okuyup İskenderun'da büyümüştür. 1998-2002 tarihleri arasında Ankara Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyup, bu bölümden derece ile mezun olmuştur. Üniversiteden sonra İstanbul'a yerleşip, 2004 - 2009 tarihleri arasında birçok farklı grupta solist olarak çalışmış, reklam cıngılları seslendirmiş, birçok dizi ve sinema filmi müziğine sözleri ve/veya sesiyle hayat vermiştir.(Bunlardan birkaçı; Günahım Neydi Allah'ım, Kadın Her Zaman Haklıdır, Sır Gibi, Gökten Üç Elma Düştü, Cesaretin Var mı Aşka, Asi, Ali'nin Sekiz Günü, Gece Sesleri, Çılgın Dershane, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum, Güz Sancısı ve 2011'de gösterime girecek olan Ümit Ünal'ın son filmi 'Nar' gibi…) 2009 Şubat ayında prodüktörlüğünü üstlendiği kendi söz ve bestelerinden oluşan şarkıların yer aldığı, ilk albümü 'UYAN' ADA Müzik etiketiyle raflarda yerini almıştır. Bu albümde çok değerli müzisyenlerle ortak beste çalışmaları da bulunmaktadır. 2010 yılında Sarp Maden ile ortak bir bestesi dışında, tüm şarkıların söz ve müziğinin kendisine ait olduğu ve prodüktörlüğünü kendi üstlendiği ikinci albümü 'HAYAT'ı yine ADA Müzikten çıkarmıştır. Kendi neslinin ve kendi tarzının temsilcisi olarak 2009-2011 yılları arasında Bülent Ortaçgil'in 40. sanat yılı kutlaması kapsamında Harbiye Açık Hava Sahnesinde yapılan konsere çok değerli müzisyenlerle beraber katılmış, ayrıca ADA Müzik'in 25. yıl kutlamasında ADA müziğin çok değerli müzisyenleri ile yine Harbiye Açık Hava Sahnesinde sahne almıştır.

Hikaye güdümlü ve masalsı şarkıları ile, çağdaş kadın ozan geleneğini günümüzde de sürdürmeye gayret eden Jehan Barbur kendi albümleri dışında sesi ve/veya sözleri, ve /veya besteleri ile;
* Ezginin Günlüğü 'Çeyrek' albümü
* Eylem Aktaş Dizi Müzikleri
* Ahmet Akkaya 'Metropol'
* Gürol Ağırbaş 'Köprüler Beyaz Perde'
* Asi Dizi Müzikleri
* Ali'nin 8 Günü Film Müzikleri
* Feridun Düzağaç 'İyilik Güzellik Spor'
* Zuhal Olcay 'Aşkın Halleri'
* High School Musical 3 DVD- Sinema Filmi
albümlerinde yer almıştır. 2010 yılında gösterime giren Tİ Tiyatronun 'Ayışığı Tarifesi' oyununun müziklerini yazmış; 2011 tiyatro sezonu ile seyirci ile buluşan Özen Yula' nın yazıp yönettiği; Yetkin Dikinciler, Sema Keçik, Sinan Tuzcu, Teoma Kumbaracıbaşı, Beste Bereket ve kendisinin de rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan 'Sems! Unutma!' oyununun müziklerini bestelemiş, düzenlemelerini de Cenk Erdoğan ile birlikte yapmıştır. Oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında 'En İyi Özgün Müzik' dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. Son olarak yine 2011 yılında Amerika'da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşan 'Covert Affairs' dizisinin bir bölümünde Jehan Barbur'a performansı ve şarkısıyla yer verilmiş ve dizide adından sıklıkla söz edilmiştir.

Bügüne kadar çekmiş olduğu 5 klibin bir çoğu alternatif müzik kanallarında uzun süre Top-10 listelerinde bir numarada yerini korumuştur. İlk albümü ile beraber başlayan şehir içi ve şehir dışı konserleri halen devam etmektedir.

Jehan Barbur'un tüm etkinliklerini www.jehanbarbur.com adresinden takip edebilir, yazdığı yazıları www.catidakicimenler.blogspot.com adresinden takip edebilirsiniz.

Yazarımızın Notu: NEDEN BU KİTAPLAR
Belki sayısız kitabın izi vardır hareket ettiğim her anımda. Yani okuyup aklıma sıkıştırdığım bir cümleyle hayatımı değiştirmeme sebep olan, ve sebep olduğunu dahi bilmeyen onlarca kitap. Gözümü kapadığımda aklıma ilk gelenler bunlarsa eğer gerçekten değerleri büyüktür demek. Hayatımdan kurtulamadığım anlarımı çözmem için bana reçete olmuş, yarattıkları dünyayla tıkandığım anlarımda nefes almamı sağlamış insan olma ağırlığını üzerimden kaldırmış ve okurken her kelimesiyle hayatımı bırakıp yarattıkları sokaklarda dolaşabilmeyi yüzbinlerce kez dilememe neden olmuş romanlar bunlar. İnsan kelimelerle, başkalarının hayatlarıyla, aklının derinindeki soluk sarı bir renkle büyüyor bazen, ya da büyümüşse, azıcık da olsa o kurtarılmış çocuklukta güven duygusunu tazeliyor. İşte bunlar sebeplerden sadece bir kaçı. Çok azı. Bu kitaplar olmasaydı, yorgunluğuma rağmen inatla sonunu görmeyi dilediğim sokakları yürüyemezdim biliyorum. Çünkü o kitaplardaki akşam-üzeri kokusuydu beni burda, hayatta olmaya inandıran. En geçerli sebebim.... Tek geçerli sebebim..
6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.