İpek Ongun'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1961 Yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980 de yayınlanan "Mektup Arkadaşları"yla başladı. Onu "Kamp Arkadaşları" ve "Afacanlar Çetesi" adlı çocuk kitapları izledi.

Bunları izleyen "Yaş On Yedi" ve "Bir Genç Kızın Gizli Defteri" başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.

Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları, "Bir Pırıltıdır Yaşamak", "Bu Hayat Sizin" ve "Lütfen Beni Anla" olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-96 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.

1998 yılında da Oriflame Firmasının250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu "Yılın En Başarılı Kadın Yazarı" seçildi. Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli defteri'nin devamı olan "Arkadaşlar Arasında", "Kendi Ayakları Üstünde", "Adım Adım Hayata", "İşte Hayat", "Şimdi Düğün Zamanı" ve "Hayat Devam Ediyor"u yazdı.

Sabah Gazetesindeki yazılarını "Yarım Elma Gönül Alma" ve "Sabah Pırıltıları" adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında "Şu Çılgın Dünyada Duyarlı Davranışlar" adlı kitabı yayınladı.

Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

Yazarımızın Notu: İlk Gençlik Yıllarımın Kitapları

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda kitap okumak yaşamımıza renk katan neredeyse en büyük etkendi. Soğuk ve karlı bir günde kütüphanedeki dev koltuğa gömülüp okumak...

Yaz günüyse, bahçedeki bol yapraklı ulu ağaca sırtını dayayıp otların arasında okumak... Yakalanmamak için yorganın altında el feneriyle geç saatlere kadar okumak... En büyük armağan da yine kitaptı o yıllarda. Doğum günlerinde arkadaşlara, başarılı öğrencilereyse ödül törenlerinde hep kitap armağan edilirdi. İşte bu nedenle, daha doğrusu o yıllara bir gönderme yapmak amacıyla çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda beni etkilemiş ve severek okuduğum kitaplardan bazılarının adlarını vermek istiyorum.
3 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.