Havlu Günü Kutlu Olsun! Otostopçunun Galaksi Rehberi Hayranları İçin Okuma Önerileri

Havlu Günü Kutlu Olsun! Otostopçunun Galaksi Rehberi Hayranları İçin Okuma Önerileri


Havlu Günü’nden haberdar olanlar ya da onu ilk kez duyanlar… Bu liste tüm Otostopçunun Galaksi Rehberi hayranları için! 2001 yılında, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yazarı Douglas Adams’ın vefatından iki hafta sonra yazarın hayranları yazara olan bağlılıklarını ve şükranlarını sergilemek için 25 Mayıs’ı Havlu Günü ilan ettiler. Bu elbette Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne açık bir göndermeydi. Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli romanının üçüncü bölümünde, yıldızlararası gezen bir otostopçunun sahip olması gereken en kullanışlı şeyin bir havlu olduğunu söylüyor ve bunu gerekçeleriyle açıklıyordu.

 

İlk kez 14 Mayıs 2001’de, D Clyde Williamson tarafından önerilmişti Havlu Günü. “Douglas Adams, dünyaya yayılmış tüm hayranları tarafından çok özlenecek,” diyordu D Clyde Williamson yazısında. “Bütün sevenlerinin bu dahiyi anabilmesi için, ölümünden iki hafta sonraya denk gelen 25 Mayıs'ı Havlu Günü olarak ilan etmeyi öneriyorum. Douglas Adams hayranları, Havlu Günü'nü tüm gün boyunca yanlarında bir havlu taşıyarak geçirebilirler. Hoşça kal Douglas ve balık için teşekkürler!”

 

Chris Campbell ve arkadaşları towelday.org isimli web sitesini açtılar ve Havlu Günü’nün ünü öyle hızlı yayıldı ki tüm dünyaca bilinir hâle geldi. Bu günde Douglas Adams’ı anmak için yapmaları gereken de oldukça basitti üstelik: Gün boyunca üzerlerinde bir havlu taşımak!

 

Biz de bu Havlu Günü’nde hem ünlü yazar Douglas Adams’ı analım, hem de gerek konuları, gerekse mizah anlayışlarıyla Otostopçunun Galaksi Rehberi hayranlarının ilgisini çekebilecek kitapları listeleyelim dedik. Şimdiden iyi okumalar!

10 ADET

    Hazırlayan: Ece Karaağaç
    1989’da Eskişehir’de doğdu. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Avukatlık, editörlük, eleştirmenlik, çevirmenlik ve içerik yazarlığı yaptı. Yazıları SabitFikir, K24, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap gibi mecralarda yayımlandı. İlk romanı Yarım Kalan Bazı Aşklar Ocak 2017'de yayımlandı. Halen SabitFikir ve K24 için eleştiri yazıları yazmayı sürdürüyor ve yeni romanı üzerinde çalışmayı sürdürüyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.