Hakan Bıçakcı'nın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1978'de İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 1996 yılında üniversite eğitimi için Ankara'ya gitti.

İlk yazıları Dört Mevsim edebiyat dergisinde yayımlandı. 2001'de Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirerek İstanbul'a döndü.

İlk romanı "Romantik Korku" 2002, ikinci romanı "Rüya Günlüğü" 2003, üçüncü romanı "Boş Zaman" 2004, ilk öykü kitabı "Bir Yaz Gecesi Kâbusu" 2005 yılında ve dördüncü romanı "Apartman Boşluğu" 2008 yılında Oğlak Yayınları'ndan çıktı. Beşinci romanı "Karanlık Oda" 2010 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. 2011 yılında Apartman Boşluğu, Boş Zaman ve Rüya Günlüğü İletişim Yayınları tarafından yeniden yayımlandı. Yeni ve eski öykülerden oluşan öykü kitabı Ben Tek Siz Hepiniz 2011'de İletişim'den çıktı.

Apartman Boşluğu, 2009 yılında Arnavutçaya, 2010 yılında Arapçaya, 2011 yılında Bulgarcaya ve İngilizceye çevrildi.

Nisan 2005-Şubat 2006 arasında edebiyat dergisi Picus'ta "Mevsim Normalleri", Nisan 2006-Nisan 2007 arasında Akşam Gazetesi'nin Pazar dergisi Brunch'ta "Jeneratör", Ekim 2006-Aralık 2007 arasında Akşam Kitap dergisinde "Kitaplar ve..." isimli sayfasında yazdı. Temmuz 2008-Nisan 2009 arasında Karakalem dergisinde öyküleri yayımlandı. Düzenli yazılarının dışında çeşitli dergi ve gazetelerde edebiyat, sinema, popüler kültür konulu yazıları yayımlandı. İstanbul'da yaşıyor, reklam yazarı olarak çalışıyor.

Yayımlanmış Kitaplar:

Ben Tek Siz Hepiniz / öykü / 2011
Karanlık Oda / roman / 2010
Apartman Boşluğu / roman / 2008
Bir Yaz Gecesi Kâbusu / öykü / 2005
Boş Zaman / roman / 2004
Rüya Günlüğü / roman / 2003
Romantik Korku / roman / 2002

Yazarımızın Notu: Çarpışma (Ballard)
Cinsellikle teknolojinin çarpışması. Hazla motorun patlaması. Metal ve et. Et ve metal. Yanık kokusu. Sekizde sekiz insanlık suçlu.

Dava (F. Kafka)
Suçlu doğanlar. Korku Çağı'nın manifestosu. Kaderin utanmazlığı.

Dorian Gray'in Portresi (Wilde)
Yüksek edebiyatın fantastik türle imtihanı. Melankolik ve görkemli bir tür anti-aging anlatısı. Ölü bir ruhun göz kamaştıran portresi. Ayrıca yaşasın ahlaksızlık.

Huzur (Tanpınar)
Türkçede yeni imkanlar. Edebiyatı aşan benzetmeler. Huzurun peşine düşmüş huzursuz bir ruh. Elle tutulur kaygı. Tekinsiz bir roman kişisi olarak İstanbul.

Karanlıkta Kahkaha (Nabakov)
Burjuva evliliğinin kara mizahı insana karanlıkta kahkaha attırır. Tüyleri diken diken eden huzursuz bir kahkaha.

Kayıp Zamanın İzinde (Proust)
Geçmiş kavramını yeniden düşündürten. Romana has ayrıntılandırma geleneğini yeniden tanımlayan bir seri. Dış dünya ile iç dünya arasındaki gelgitler.

Körleşme (Canetti)
Karanlığın ve tükenişin yükselişi. Çok katmanlı bir dehşet anlatısı.

Sabırsız Yürek (Zweig)
Acımak kavramının tüm yan etkileri bir arada. Klostrofobik ve yüksek tansiyonlu bir klasik.

Yabancı (Camus)
Boş bir bilinç ve karşısında klişelerle dolu iki yüzlü bir toplum. Sadeliğin bozamadığı bir gizem. Ve ölümüne kayıtsızlık.

Yeraltından Notlar (Dostoyevski)
Bir ruh hali olarak yeraltı. Aşağılanmanın dipsiz kuyuları.
8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.