Gündüz Vassaf'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

(d. 1946, Amerika), Yazar, Psikolog.

Liseyi İstanbul Robert Koleji'nde tamamladıktan sonra 1968'de George Washington Üniversitesi'nde psikoloji eğitimi gördü. 1977'de Ankara Hacettepe Üniversitesi'nden doktorasını alan Vassaf, uzun bir süre Ankara Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi'nde öğrencilere psikolojik danışmanlık yaptı. Uluslararası Psikologlar Konseyi yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Gündüz Vassaf, 12 Eylül askeri darbesinden sonra öğretim üyeliği yaptığı Boğaziçi Üniversitesi'nden istifa etti.

O tarihten sonra Kasel, Bremen ve Marburg Üniversitelerinde öğretim üyeliği, Kanada'da McGill Üniversitesi Center for Developing Area Studies'te konuk akademisyen, Amsterdam'da Averoes Stichting'de klinik psikolog, Viyana'da Instutude für Hohore Studium'da konuk araştırmacı olarak bulundu.


Cehenneme Övgü, Kimliğimi Kaybettim Hükümsüzdür, Cennetin Dibi gibi pek çok önemli kitaba imza attı.


Yazarımızın Notu: Son yıllarda yüzyılımla ilgili bir destan yazmaya giriştiğimden okumam da, bildiklerimi yeniden gözden geçirmekten ya da başka destanlarından oluşuyor. Bu arada Turkçe'nin keyfini tadabilmek için ayrıca Yasar Kemal'in bir Bir Ada Hikayesi üçlemesi dışında Lord Byron'in Don Juan'ı, Rekin Teksoy'un çevirdiği Dante'nin İlahi Komedya'sı, Azra Erhat'in çevirdiği Odysseia, Tomris ve Turgut Uyar'ın çevirdikleri Lucretius'un Evrenin Yapısı, henüz Turkçe'ye çevrilmemiş Hint Epigi Mahabarata, Cem Taylan'ın çevirdiği Igor Stravinsky'nin Müziğin Poetikası, Ariosto'nin Orlando Furioso ve Rabelais'in Gargantua ve Pantagruel'i okuduklarımın arasında.


7 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.