Gülriz Sururi'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Gülriz Sururi'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1929 yılında doğdu. İlk kez 1942'de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. 1955'te Muammer Karaca Topluluğu'nda oynamaya başladı. 1960'ta Dormen Tiyatrosu'na geçti. 1961'de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Ödülü'nü kazandı. 1962'de Engin Cezzar'la Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kurdu. 1966'da "Teneke" oyunundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği'nce Yılın Kadını seçildi. 1971'de Hint kumaşı'ndaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan'la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı. 1982-1983 Kaldırım Serçesi adlı müzik oyunundaki Edith Piaf yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, İzmir Gazeteciler Derneği'nin Altan Artemis Ödülü'nü ve Milliyet Gazetesi'nin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. Yumuşak oyunculuğuyla, dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde başarılı tipler çizen Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosuna yönetici olarak da katkıda bulundu. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Yazarımızın Notu: Ben bu kitapların sayfalarında dünyayı tanımaya başladım. Ülkemin gerçeklerini öğrendim. Aşkın paha biçilmez bir duygu olduğunu, bir o kadar da farkına varmadan o duyguya yabancılaşabileceğimi anladım. İyilikle kötülüğün, namusla namussuzluğun ikiz kardeşler olduğunu öğrendim. Vatan sevgisini, vatana ihanetin türlü çeşitlerini öğrendim. Şiirin insanı insan yaptığını, duyguları sözcüklere dönüştürmeye nasıl yardımcı olduğunu, ihaneti öğrendim. Dünya edebiyatını başyapıtlarımızla zenginleştirdiğimizi gördüm. Mitolojinin büyüsüne kapılıp kayboldum. İncelip döndüm. Acılara tahammülü, gülmenin, güldürmenin erdemini öğrendim. Damak zevkimi geliştiren özenli sofraları dostlarla paylaşmayı sevdim. Tabii seçkinin sadece bu on kitapla sınırlı olmasına imkan yok. Ancak düşünmeden bir anda art arda bu kitapları saydığıma göre, vardır herhalde bir hikmeti. Not: Okuması olan herkesin "Nutuk"u okuması şart! 6.11.2007
3 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.