Gülenay Börekçi'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Gazeteci. İngiliz ve Amerikan edebiyatı okudu. Amica, Biba, Cosmolife, Picus, Brunch ve Akşam Kitap gibi dergileri yönetti. Şimdi Habertürk'ün Cumartesi-Pazar eklerinde muhabirlik yapıyor ve HT Kitap ekini hazırlıyor. Sloganı "kitaplar ve başka güzel ihtimaller" olan Egoist Okur adlı blogun sahibi. (egoistokur.com)

Yazarımızın Notu: "Açıkçası 10 roman seçmekte zorlanıyorum, zira okumak söz konusu olduğunda, iflah olmaz derecede çokeşliyim. Başucu kitaplarım sevgililerim gibi, tek fark birbirimizi hiç terk etmiyoruz. Ara sıra dönüp eski âşıklarımın kapaklarını açıyorum, sayfalarına dokunuyorum, sevdiğim bölümlerini okuyorum. Ve her seferinde onlarda daha önce fark etmediğim yeni şeyler keşfediyorum... Bu bana hem zevk veriyor hem de bir çeşit cesaret…   Şimdi listemi hazırlarken hassas bazı ayarlar yapmam gerektiğini de fark ediyorum. Mesela James Joyce aslında kesinlikle ilk 10'umda yer alırdı ama çevirileri ne kadar iyi olurlarsa olsun bana okuma hazzı vermiyorlar, o yüzden yazmayacağım. Aynısı Lewis Carroll'un Alice kitapları için de geçerli. Shakespeare, Kafka, Flaubert, Dickens gibi yazarlar da listemde olmayacak, onların yapıtları arasından tek bir tanesini seçmek bana olanaksız geliyor.   Görüyorsunuz, liste işini kolaylaştırmanın, seçimimi daha az kitap arasından yapmanın yollarını arıyorum. Bu durumda çok sevdiğim ama ne yazık ki dilimize kötü çevrilmiş olan bazı romanları eleyebilirim. Eh, bir de tabii piyasada çoktan tükenmiş kitaplar var… Demek ki yükümüz bir parça hafifledi.   Son olarak şunu söylemek isterim: Evet, çok okuyorum, anaakımın dışına çıkmayı, türler arasında kaybolmayı seviyorum, günümüzün çok satan bazı yazarlarını çeşitli sebeplerden önemsiyorum, dahası çocuk kitaplarına, hele masallara hastalık derecesinde düşkünüm… Fakat ilk 10'uma alacağım kitapları, zamanın yok ediciliğine dayanabilmiş, başka bir deyişle "savaştan sağ çıkmış"  yapıtlar arasından seçeceğim."
9 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.