Göbeklitepe Yeniden Ziyarete Açılmışken

Göbeklitepe Yeniden Ziyarete AçılmışkenGeçtiğimiz şubat sonu itibariyle Göbeklitepe, 18 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından, yeniden ziyarete açıldı.

Kültür Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Kültür Portalı’nın sitesinde, “Tarihte yeni sayfalar açılmasına neden olan ve yüzlerce yıldır kabul edilen bazı bilgilerin değiştirilmesini gerekli kılan” şeklinde tanımlanıyor Göbeklitepe. Dünyanın en eski ve aynı zamanda en büyük tapınma merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’yle ilgili tanıtım şöyle devam ediyor: “Göbeklitepe pek çok yeni bilginin açığa çıkmasını sağlasa da buluntularla ilgili hâlâ çözülemeyen sorular bilim adamlarının kafasını kurcalamaya devam ediyor. Bu tapınakları yapanların kimler olduğu, Ağırlıkları 60 tonu bulan sütunların buraya nasıl taşındığı ve dikildiği, üstlerinin tonlarca toprak ve taş ile örtülerek neden gömüldükleri, tapınakların amacının tam olarak ne olduğu cevaplanmayı bekleyen ve muhtemelen yıllarca sürecek araştırmaları gerektirecek gizemler. Kesin olan tek şey tüm bu araştırmaların insanlık tarihine katkı yapmaya ve şimdiye kadar yazılanları tamamen değiştirmeye devam edeceği.”

İşte böylesine önemli ve aynı zamanda “gizemli” bir arkeolojik alan olan Göbeklitepe, araştırma inceleme kitaplarına olduğu kadar kurgu kitaplara da konu oluyor. Hatta çizgi romanlara ve çocuk kitaplarına da...


6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.