Futbol İle Kitap Tutkusunu Birlikte Yaşamak İsteyenlere

Futbol İle Kitap Tutkusunu Birlikte Yaşamak İsteyenlere


Kendisi de bir futbol kitabı (Anadolu Yıldızı Eskişehirspor) yazarı olan ve lise yıllarında -90'larda- PTT'de lisanslı top tepmişliği bulunan Özgür Topyıldız, futbolu sahadan değil kitaptan okumaya yeni başlayanlara ısınma turu mahiyetinde bir okuma listesi hazırladı.

Okur-yazarlar "polisiye edebiyattan sayılır mı sayılmaz mı?" tartışmalarıyla orta sahada top çevirirken, Can Kozanoğlu 80'lerin tam da sonunda, defansif oyunu benimseyen entelektüelleri Bu Maçı Alıcaz! (İlk basımı üstlenen Kıyı Yayınları'na da selam... Ama kitabın güncel baskısının olmamasına sitem..) adlı kült kitabıyla atağa kaldırdı ve futbol kitaplarının artık kitabevi vitrinlerinde "kendine ait bir raf"ı olmasının yolunu açmış oldu. 1970'lerin başında Sander Yayınları'ndan çıkan, Eric Batty'nin Modern Futbol kitabını çeviren Ülkü Tamer de aslında teknik yönleri ağır basan bu kitabı edebiyatçı kimliğiyle çevirerek eskilerden günümüze gelen futbol sevgisini ilk gösteren yazarlardandı. 

 

Futbol kitapları da bizatihi futbol gibi kişisel becerilerin, çabaların yanı sıra takım oyunu idi ve sahaya toplu olarak ilk İletişim Yayınları çıktı. Tanıl Bora'nın kaptanlık pazu bandıyla takımını atağa çıkardığı yıllarda yavaş yavaş seyircisi-okuru oluştu bu külliyatın. Futbol ortamının kitapsızlıktan kurtulduğu ilk yarıda yabancı transfer Simon Kuper de, rövaşata şıklığında dillere pelesenk olan "futbol asla sadece futbol değildir" vuruşuyla tribünleri dalgalandırdı, Nick Hornby ise Futbol Ateşi kitabı ile Türkiye Futbol (Kitap) Ligi'nin Prekazi ayarında sevilen yabancı bir ismi oldu ve artık okuyan yazan kesim utanılan, banal gözüken ayak topunun peşinden özgürce koşmaya başladı; depara kalktı! 

 

Bir nevi karşı tribünde sotelenmiş bu abiler montları çıkarıp gizledikleri formalarla avazları çıktığı kadar bağırmaya başladılar. Hakan Dilek'in yine klâsiklere girmeyi başaran Mahallenin En Şık Abileri ile geçmişe yolculuk başladı ve yeşil sahaların, tribünlerin acı tatlı tüm yaşanmışlıkları unutulmasın diye satırlara aktarılmaya başlandı. Şiir gibi futbol oynayan unutulmaz kahramanlar, takımlar düz yazıyla buluştu. Üç büyüklerle ilgili kaleme alınmış eserlere Anadolu Yıldızı Eskişehirspor ile dahil oldu "Anadolu" ve Trabzon'dan Samsun'a, Diyarbakır'a... neredeyse tüm takımların istatistiklerle, hikâyelerle bezenmiş kitapları oluştu. Siyah-beyaz yılların renkli takımlarından Hacettepeler, Altınordular, Vefalar, İdman Yurtları, Şekersporlar, Demirsporlar, Gözgözler, Sarıyerler... skor tabelalarında, "puvan cedvelleri"nde başaramadıkları kalıcılığı bahislerinin geçtiği kitaplarla şimdiden sağladılar. 

 

Derken... sahaya bakan kamera tribünlere döndü ve Lig Tv'nin zoomladığı; çekirdek çitleyen... sevimli şapkasıyla üşüyen ellerini hohlayan renkli kız görüntülerine alternatif olarak Artun Ünsal Tribün Cemaatinin Öfkesi'ni kaleme alarak Kozanoğlu gibi sosyolog kimliğiyle yine önemli ve köşeli bir kitabı sahaya sürdü. Erkan Goloğlu, Bozkurt K. Yılmaz, Halit Kıvanç, Barış Karacasu, Ahmet Çakır, Kıvanç Koçak, Murat Erdin, Ergun Hiçyılmaz, Fatih Uraz, Emre Zeytinoğlu gibi pek çok isim derlemelerle, araştırmalarla... futbol tarihimiz için kaynak eserler oluşturdular. İletişim, YKY, İthaki'nin domine ettiği kitap ligine pek çok yayınevi de kayıtsız kalmadı ve bugün -nihayet- Türkiye'de de hatırı sayılır bir literatür oluştu. 

 

Bu seçkimizde sizlere yayınların hepsini değil; ancak jenerik tadında bazılarını sunuyoruz... Dileğimiz her hafta pek çok statta toplanan onbinlerce -totalde ise milyonlarla ifade edilen- taraftarın bu kitaplara seyirci kalmaması; şiir kitapları, araştırma kitapları... gibi satışları az olan bu kitaplara ilgi göstermesidir. 


74 ADET


    Hazırlayan: Özgür Topyıldız
    1979 Eskişehir doğumlu Özgür Topyıldız, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basım ve Yayımcılık Bölümü 2002 mezunu. 1993-1995 arası Kibele Sanat Merkezi’nde part-time olarak kitapçılık yaptı. Mezuniyetine kadar yerel gazete, dergi ve radyolarda kültür sanat içerikli çalışmalar yaptı, www.turkport.com.tr, www.nethaber.com, www.hurriyet.com.tr sitelerinde kısa dönemli çalıştı. Yayımlanmış üç kitabı var: Eskişehir’de Karikatür (1996), Eskişiir (1998), Anadolu Yıldızı Eskişehirspor (2003, İletişim Yay.). 2004-2007 arası www.ideefixe.com’da editör, kitap dükkanı sorumlusu ve icra kurulu üyesi olarak; 2007-2010 arası YEM’de (Yapı Endüstri Merkezi, www.yemkitabevi.com) İnternet Araştırma Geliştirme Sorumlusu olarak görev yaptı. İki yıllık ABD yaşantısının ardından 2011-2014 arası D&R’da (www.dr.com.tr) Web Mağazası Kitap Kategori Sorumlusu olarak çalıştı. Ocak 2014-Mayıs 2015 arasında babil.com'da Libronet Planlama Koordinatörü olarak görev yaptı. 17 Şubat 2016'dan bu yana D&R’da (www.dr.com.tr) Web Mağazası Müdürü olarak çalışmaktadır... Ödülleri: “Nehar Tüblek Karikatür Araştırma” Bursu (Kasım 1996), Aydın Doğan Vakfı 14. Genç İletişimciler Yarışması Söyleşi Ödülü (2002) , Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi “Araştırma” Ödülü (Ocak 2003).
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.