Eyüp Aygün Tayşir'in idefix Dostları için Önerdiği Kitaplar


1979’da İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini ise Marmara Üniversitesi’nde Yönetim Bilimi alanında tamamladı. 2011-2012 yılları arasında Boston Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak görev yaptı. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarının yönetimi konusunda araştırmalar yürüttü ve yönetim dersleri verdi. 2014 yılında Yönetim ve Strateji alanında doçent unvanı aldı. 2018-2019 akademik yılını Harvard Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nde misafir öğretim üyesi geçirmekte ve burada akademik çalışmalar yürütmektedir. Halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi alanında ikinci doktora eğitimini sürdürmektedir.

İlk romanı, 2016 yılında, 4 Hane 1 Teslim adıyla İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. 2017 yılında Hürriyet Kitap Sanat tarafından “Geleceğin 10 Yazarı” listesinde anıldı. 2018 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Tuhaflıklar Fabrikası yazarın ikinci romanıdır. Pozitivist bilimin katı gerçekçiliği ile edebiyatın kurgusal ve büyülü gerçekçilikleri arasında salınarak yaşamaktadır.

Bu liste, roman türünde Türkçe yazılmış ya da Türkçe tercümesi bulunan 10 eserle sınırlıdır. Bu romanların benim için ortak özelliği, hepsini en az iki kez okumuş olmamdır. Listemdeki romanlar için şunları söylemek isterim: Kapaklarını kaldırdığımda bambaşka bir âleme seyahat etmişimdir ve arka kapaklarına ulaştığımda da kendi âlemime geri dönmüşümdür. Elbette, diğer âlemde yaşanılışına tanıklık ettiğim maceraların üzerimde bıraktığı bütün etkiyi de yanıma alarak… Öte yandan, bu romanlar beni sadece büyülememiş, roman yazmayı öğrenme çabamda elimden tutmuşlardır.


8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.