Burak Eldem'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

Boğaziçi Üniversitesi Turizm Yöneticiliği ve ardından da Marmara Üniversitesi İşletme Fakütesi'ni bitirdi. Yine Marmara Üniversitesi BYYO'da başladığı Gazetecilik master programını yarım bıraktı. 1984 yılından bu yana gazetecilik ve yazarlık yapıyor. Stüdyo İmge ile başlayan dergicilik serüveni, Dönemli Yayıncılık'ta (Gergedan) ve Karacan Yayınları'nda (Playboy) sürdü. Aynı dönem içinde Milliyet Sanat, Gösteri, Sanat Olayı başta olmak üzere birçok dergide yazıları yayımlandı. Yardımcı editör olarak başladığı Playboy dergisinin Türkiye edisyonunda 1988-90 arası genel yayın yönetmenliği yaptı.

Gazeteciliği, 1987-95 yılları arasında çalıştığı ve "okul" olarak nitelediği Cumhuriyet'te öğrendi. Çok sayıda dergi ve gazeteye yazı yazdı, TRT televizyonuna ve özel radyolara program hazırladı, bir dönem müzik endüstrisinde de görev aldı ve A&M, Virgin ve Chrysalis gibi firmaların Türkiye temsilciliklerinde "label manager" görevini yürüttü.

Doksanların sonlarında "yeni medya"ya transfer oldu; ZDNet.com ve Ixir başta olmak üzere Internet sektöründe etkin görevler üstlendi. 2002'den itibaren hem basından hem de Internet'ten elini eteğini çekip, kendini tümüyle kitaplarına verdi.

2003 Temmuz'unda yayımlanan "2012: Marduk'la Randevu" adlı kitabıyla "Saklı Tarih" adını verdiği üçlemenin ilk adımını attı. Dizinin ikinci kitabı "Fraternis: Kayıp Kitaplar, Gizli Kardeşlik" 2006, üçlemeyi tamamlayan "Kozmik Okyanus" da 2011 Nisan'ında yayımlandı. "Seni Tılsımlar Korur" (2004) ve "Günbatımı Fandango" (2007) adlı, birbirini tamamlayan ya da birbirine eklemlenen iki romanı bulunuyor.
(Kişisel web sitesinden alınmıştır.)

Yazarımızın Notu: Bu listeyi yapmak benim için hiç kolay olmadı açıkçası; son ana kadar da, eleme yaparak sayıyı 10'a indirmekte bir hayli zorlandığımı söyleyebilirim. Başta "Tutunamayanlar" olmak üzere, aşağıdakilerden her biri, büyük bir keyifle okuduğum, bende iz bırakmış romanlar. Hani bir sonraki sayfaya geçmek için ilgi, merak ve sabırsızlıkla okumaya devam eder ama bir yandan da sonlara yaklaştıkça "Keşke hiç bitmese" dersiniz ya içinizden; bu kitaplar da, benim için öyle. Umarım, tercihini bu listedeki kitaplardan yana kullanan Ideefixe ziyaretçileri de, benimle aynı heyecan ve keyfi paylaşır
6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.