Bu Kitabı Okumalısın - Sessiz Kalma!Sessiz kalmaman gereken durumlarda sesini çıkarmayacaksan sesin olmasının ne anlamı var? Angie Thomas imzalı Sessiz Kalma! işte tam olarak bu soruya odaklanıyor. Destansı bir kahramanlık hikayesi değil, gerçekçi bir değişim ve dönüşüm hikayesi Starr Carter’ınki.

 

Ailesiyle siyahilerin çoğunlukta olduğu bir banliyöde yaşarken siyahilerin sayısının bir elin parmağını geçmeyeceği bir lisede okuyor. En yakın iki kız arkadaşı ve hoşlandığı genç adam da beyaz. Starr şimdilik ikili yaşamında bir denge kurmuş gibi görünse de tüm dengelerin alt üst olması fazla uzun sürmüyor. Ortak bir “üvey kardeşe” sahip olduğu mahalle arkadaşı Kenya ile katıldığı mahallenin en havalı partisi Starr’ın hayatının da kırılma noktası oluyor. Bu partide geçmişten gelen bir yüz, eski bir dost çıkıyor Starr’ın karşısına: Khalil.

 

Karanlık işlere bulaştığı şüphesi uyandıran Khalil’in sonu beklenmedik bir anda ve oldukça erken geliyor. Devriye gezen bir polis tarafından öldürülen Khalil polis şiddetinin, Amerika’nın damarlarında zehirli bir madde gibi akan ırkçılığın bir sonraki kurbanı yalnızca. Onun zamansız ölümünün tek şahidi ise Starr Carter. Ölüm herkesi değiştirdiği gibi Starr’ı da değiştiriyor elbette, fakat Starr’ın durumunda başka bir çetrefil daha mevcut: Beyazlar arasındaki yaşantısını da tehlikeye atmak pahasına, Khalil’in ölümünün ardındaki gerçeği haykıracak mı? Yoksa Khalil’in tehlikeli bir uyuşturucu satıcısı olarak gösterilmesine göz mü yumacak?

 

Uzun haftalar boyunca The New York Times’ın çoksatanlar listesindeki yerini koruyan ve Angie Thomas’ın kişisel deneyimlerinden yola çıkan Sessiz Kalma! günümüzde pek çok siyahinin maruz kaldığı bir muameleden yola çıkarak dünyayı değiştirmek için atılacak küçük adımların peşine düşüyor. Keyifli okumalar!


1 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.