Bu Kitabı Okumalısın - GüçBir gün gelip de güç el değiştirse ne olur? Hele de erkeklerin üstünlüklerini konuşturmayı pek sevdikleri o fiziksel güç? Dünya gerçekten de yerinden oynar mı? Naomi Alderman kendisine dünya çapında bir şöhret kazandıran romanı Güç’te tam da bu tür bir güçten bahsediyor işte.

 

Günün birinde önce genç kızlar, ardından da tüm kadınlar derinlerinden gelen bir gücü keşfetmeye başlıyor: Elektriğin gücünü! Vücutlarının ürettiği elektriği elleri vasıtasıyla istedikleri yere yöneltebilen kadınlar yavaş yavaş teraziyi kendi lehlerine çevirmeye de başlıyor. Fakat her güç gibi bu gücün de bir sarhoşluğu var elbette. Zira güç her zaman iyilerin tarafında ortaya çıkmıyor, her devirde olduğu gibi bu devirde de güç istismar ediliyor ve kötülüğe yarıyor.

 

Naomi Alderman yer yer bilimkurgu, yer yer spekülatif kurgu sınıfına sokulabilecek bu eserinde kolaya kaçmıyor: Feminist bir ütopya sergilemektense kadının dayatılmış doğasını da sorguluyor. Kadının gerçekten de munis, barış ve sükunet yanlısı mı olduğu, yoksa gücü ele geçirdiği anda kendi gücüyle sarhoş mu olacağı sorgulanıyor roman boyu. Şiddetin altında cinsiyet rollerinin bir etkisi olup olmadığını araştıran roman son on yılın muhasebesin de yapıyor bir yönüyle.

 

Bailey’s Women Prize’ın bu yılki kazananı olan ve çoğunlukla kurgu dışı kitaplara verilen Orwell Ödülü’nün 14 kitaplık uzun listesine kalarak dikkatleri üzerine çeken Güç özellikle Damızlık Kızın Öyküsü’nü sevenler için biçilmiş kaftan. Damızlık Kızın Öyküsü’nün yazarı Margaret Atwood’un da bu romandan övgüyle bahsettiğini duymak kimseyi şaşırtmayacaktır muhtemelen.


0 ADET
    Aradığınız kritere uygun ürün bulunamadı.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.