Birlikte Okunmasını Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar


Kirke, Odysseia Destanı’nda Odysseus’u tuzağa düşüren bir cadı... Kirke karakterinde sembolik olarak  "Ana Tanrıça" kültürlerinin yerini yavaş yavaş ataerkil "Fırtına Tanrılı" kültürlere bırakırken çok daha eski "Ana Tanrıça" kavramının "savaşçı tanrıça", "şeytanî mitik canavarlar", "femme fatale", "cadı" gibi kavramlar altında başkalaştırılmasının örneklerinden birini görmekteyiz.  Bu bağlamda birlikte okunması konuyla alakalı derinlemesine bilgiler sağlayacak kitapları sizler için derledik:

 

İlyada: Odysseus'un meşhur mecaralarının öncesinde geçen, Akhalar ve Truvalılar arasındaki efsanevî savaşı anlatıyor. Bu savaşta Zeus, Athena, Apollon, Hera gibi Olympos Tanrıları taraf tutuyorlar.

Odysseia: Odysseus karakterinin Truva Savaşı'nın ardından "eve dönüş" yılları sırasında tehlikelerle dolu macerasını anlatıyor. Kirke, bu destanda karşımıza çıkıyor. 

Tanrıça Mitleri: "Tanrıça" kavramının geçtiği aşamalarla birlikte birbirinden farklı mitolojilere ait tanrıça öykülerini barındırıyor. Yazarlar, Kirke hakkında da etkileyici bir yorumlamaya imza atmış. 

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu: Joseph Campbell'in mitoloji ve psikoloji çemberinde mitik kahramanların etkileyici tanımlamalarına ve yolculukları boyunca geçirdiği aşamalara tanık olacaksınız. 

Keyifli okumalar. 


5 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.