Beyaz Camda Edebiyat

Beyaz Camda Edebiyat

İyi bir sanat eseri insanı yaratmaya teşvik eder. Ustaca yazılmış bir roman, içinizde yazma isteği doğurabilir örneğin; etkileyici bir tablo sizi ressamın hayatını konu alan bir film çekmeye yönlendirebilir. Yani yaşam kadar sanat da sanatın mayasıdır. Tam da bu yüzden bir sanat dalında verilmiş bir eser, başka sanat dallarındaki uyarlamalarıyla karşımıza yeniden -ama biraz değişmiş- olarak çıkar. Söz konusu uyarlama, ilhamını ilk eserden almış yeni bir eserdir. İlk eser bir tohumsa, diğer sanatçının zihninde bu tohum yepyeni filizler vermiştir ve yeni eseri ilkini ne kadar andırdığına bakarak değil de, kendi içinde nasıl bir eser olduğunu değerlendirerek incelemek gerekir.
Sanattan sanat yaratan tohumların en çok edebiyat eserlerinden çıktığını ve bu tohumların tuttuğu en popüler toprakların yönetmenlerin ve senaristlerin zihinlerinde bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz bugün. Öyleyse yakın dönemde karşımıza çıkmış televizyon dizilerinin uyarlandığı kitaplara bir gözatalım.

Taht Oyunları:
David Benioff ile D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin´in kitaplarından uyarlanan dizi, bu okuma listesinin en popüler başlığı şüphesiz. Dünya çapında milyonlarca kişiyi ekran başına toplayan Taht Oyunları´nın altıncı sezonu Nisan 2016´da başlayacak.

Sherlock:
İlhamını Sherlock Holmes´un maceralarından alan dizinin başrollerini Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman üstleniyor. Dördüncü sezonu 2017´de başlayacak, yani -ilginizi çekiyorsa eğer- arayı kapatmak için epey vaktiniz var.

Hannibal:
Amerikan televizyonlarının en beğenilen korku dizisi ilan edilen Hannibal´ın başrollerinde Mads Mikkelsen ve Hugh Dancy´i izliyorduk ki üçüncü sezonu tamamlandıktan sonra, dizi tadını damağımızda bırakarak ekranlara veda etti. Hannibal´ın devamı niteliğindeki uzun metrajlı bir filmin vizyona gireceği konuşuluyor.

Yüksek Şatodaki Adam:
Pilot bölümü 15 Ocak 2015´te yayınlanan dizi, Philip K. Dick´in aynı adlı eserinden uyarlandı. İlk sezonunu 20 Kasım 2015´ten itibaren izleyeceğiz.

Doktor Who:
Hep edebiyat televizyona ilham verecek değil ya... Bu defa kült haline gelmiş bir bilimkurgu dizisinin edebiyata ilham verdiği bir örnek çıkıyor karşımıza. Neil Gaiman, Eoin Colfer gibi isimlerin televizyon dizisinden yola çıkarak yazdıkları 11 öykü, İthaki Yayınları´nın 1000. kitabı olarak piyasaya çıkmıştı.

Kalanlar:
Lost´un yaratıcılarından Damon Lindelof´un Tom Perrotta´nın aynı adlı kitabından uyarladığı dizi, bize bir kıyamet öyküsü anlatıyor. Karakterlerden birini dizide Liv Tyler´ın canlandırdığını söylemeden de geçmeyelim.

The Strain:
Guillermo Del Toro ve Chuck Hogan´ın kaleme aldıkları Ölümcül Tür Üçlemesi´nden uyarlanan dizide korku unsuru ön planda. Dizinin ne kadar ümit verdiğini göstermek adına, Guillermo Del Toro´nun Pan´ın Labirenti filminin yaratıcılarından olduğunu da belirtmek gerek. The Strain´in üçüncü sezonu önümüzdeki yıl başlayacak.

Dexter:
2006-2013 yılları arasında sekiz sezonu yayınlanan dizi, Jeff Lindsay´in roman serisinden uyarlanmıştı. Michael C. Hall´un başrolünü üstlendiği Dexter, yayınlandığı dönemde oldukça ilgi çekmiş bir suç dizisi.

Kubbenin Altında:
Stephen King, romanları sıklıkla sinemaya ya da televizyona uyarlanan bir yazar. Böyle bir listede onu dışarıda bırakmak büyük eksiklik yaratırdı şüphesiz. Şeffaf bir kubbenin altına hapsolmuş bir kasabada yaşananları ele alan dizinin bugüne dek üç sezonu yayınlandı. Sıradaki sezon önümüzdek yıl ekranlarda olacak.

Yabancı:
Eski bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, Salisbury´deki tarihi taşlardan birine dokununca kendisini İskoçya´da bulur. Üstelik zamanda geriye gitmiş, 1945´ten 1743´e varmıştır. Starz´da yayınlanan dizinin ikinci sezonu önümüzdeki yıl başlayacak.

4 ADET

    Hazırlayan: Gökçe Gündüç
    1984´te İzmir´de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi´nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. bianet´te ve Hürriyet Gazetesi´nde editörlük yaptı. Çevirmenliğini üstlendiği Farmakon (Dirk Wittenborn), Dikizleme Günlüğü (Hal Niedzviecki) ve Gözyaşının Kimyası (Peter Carey) Ayrıntı Yayınları, Kaybolma Kılavuzu (Rebecca Solnit) ise Encore etiketiyle yayınlandı. Şimdilerde editörlük faaliyetlerini SabitFikir´de sürdürüyor. Çeviri çalışmalarına devam ediyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.