Altered Carbon Hayranları İçin Okuma Önerileri

Altered Carbon Hayranları İçin Okuma ÖnerileriSiber âlemde punk hassasiyetler

Değiştirilmiş Karbon hayranları için okuma önerileri

 

Zifiri karanlık bir gelecek tasviri, yozlaşma içindeki kaotik şehirler, teknolojinin yetişilemez hızıyla, insan olmaya, hakikate, dünyadaki varoluşumuza dair tüm tanımların sürekli yeni baştan yazıldığı kaygan bir zemin... Richard K. Morgan’ın romanından uyarlanan Netflix dizisi Değiştirilmiş Karbon, cyberpunk türüyle birlikte anılan tüm bu özellikleri bünyesinde taşıyan bir bilimkurgu örneği.

 

Bilincin başka bir bedene aktarılıp yaşamaya devam ettiği bir gelecekte geçen Değiştirilmiş Karbon, William Gibson’ın cyberpunk’ın kurucu eserlerinden kabul edilen romanı Neuromancer’la akraba bir dizi. Bedenlerin nerede başlayıp nerede bittiğinin belirsizleştiği, beden dediğimiz şey ile bilinç ve ruh dediğimiz şeyler arasındaki ilişkinin sorgulandığı bu dizinin konusu sizi cezbettiyse, cyberpunk külliyatına dalma vakti gelmiş demektir.

 

Değiştirilmiş Karbon’un yanı sıra Blade Runner ve Ghost in the Shell gibi filmler de gönlünüzü çaldıysa, cyberpunk türünün şekillenmesinde etkili olan başlıca romanlardan siber âlem üzerine kalem oynatan filozoflara uzanan bu geniş seçki siber iştahınızı kabartabilir.


5 ADET

    Hazırlayan: Abbas Bozkurt
    1984 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünün ardından, aynı üniversitede Eleştiri ve Kültürel Araştırmalar Yüksek Lisans programını tamamladı. Altyazı Aylık Sinema Dergisi ve Time Out İstanbul’da editörlük yaptı. 2014 yılından bu yana Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi. Pek çok farklı mecrada sinema ve edebiyat üzerine yazmayı sürdürüyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.