Alper Turgut'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1970 Adana doğumluyum, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldum. Tam 16 yıldır Cumhuriyet Gazetesi'nde çalışıyor ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nda (TGS) yöneticilik yapıyorum. Daha öncesinde Milliyet Gazetesi ile çeşitli dergilerde muhabirlik ve editörlük gibi görevler üstlendim. İstihbarat, toplumsal olaylar ve siyaset alanında geçirilen zorlu ve baskı dolu yılların ardından biraz da kaderin cilvesi sayesinde sinemada karar kıldım. Haziran 2006'dan bu yana Cumhuriyet Gazetesi'nde hem film eleştirmenliği hem de merkez üssü sinema olan röportajlar yapıyorum. Ortak yazarlık yaptığım kitapların dışında "Sessizliğe Karşı" adlı bir kitabım ve Basın Özgürlüğü ödülüm var. SİYAD, TGC, ÇGD üyesiyim ve Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları arasındayım.

Yazarımızın Notu: Okuduğum ve etkilendiğim birçok kitap var lakin seçim yapmak gerekti, geride bıraktıklarım onları unutulduklarını sanmasın :)

İlk üç kitap Bu Gece Özgürlük, Kudüs Ey Kudüs ve Yasımı Tutacaksın, gazeteci kökenli iki yazar Larry Collins ve Dominique Lapierre tarafından kaleme alınmış, derinlikli bir araştırmaya dayanan Hindistan'dan Pakistan'a, Filistin'den İsrail'e İspanya İç Savaşı'ndan matadorlara uzanan edebi, tarihi, üstelik hem kurmaca hem de gerçekçi yapıtlardır. Etkileyici, akılda kalıcı ve heyecanlandırıcı olduklarını da asla es geçmem.

Ah Budala, Prens Mişkin benim ilk kahramanımdır. Budaladan kahraman olmaz demeyin, anti-kahramanları hep sevdim, destansı tiplere inat. Büyülü gerçekliğin doruğu Yüzyıllık Yalnızlık romanını, beş yılda bir okurum ve her seferinde daha çok bağlanırım ona... Dava'yı hiç unutmadım, günümüzde adalet denilen eziyet aklıma geldiğinde-getirildiğinde karamsarlık etiketli bu efsanevi kitabı anarım.

"Gogol tuhaf bir yaratıktı, ama zaten deha denen şey hep tuhaftır." demiş ya Vladimir Nabokov, Ölü Canlar'ın yaratıcısı için daha özgün bir iltifat inanın bulamadım.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, bilimkurgu, mizah ve mübalağa ihtiyacımı ziyadesiyle karşılamıştır, hatta çok kafa yormadan eğlendiğim ender kitaplardan biridir. Jules Verne'in tüm kitapları diyemeyeceğime göre düşlerimizin peşinden gitmek Don Kişot'a kalsın isterim. Ve son olarak memleketimizden bir kitap; Tutunamayanlar... Ne anlatabilirim onun hakkında? Bu kitap soluk alıyor, bu kitap yaşıyor işte, tüm sayfaları yaşama dair.
6 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.