Adnan Binyazar'ın idefix dostları için seçtiği kitaplar

7 Mart 1934 tarihinde Diyarbakır'da doğdu.

Dicle Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Türkiye'nin çeşitli öğretmen okullarında, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Eğitim Enstitüsü, Devlet Konservatuarı, Basın Yayın Yüksek Okulu gibi birçok eğitim kurumunda ve Türk Tarih Kurumu bünyesinde görev yaptı. 1978 yılında Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı yaptı. Bu dönemde aynı zamanda " Ulusal Kültür" , "Çeviri" dergilerinin sorumlu yönetmenliğinde bulundu. Ayrıca Türk Dil Kurumu Yayın Kolu Başkanı seçildi.

1981 yılında gittiği Almanya'da Berlin Eğitim Senatosu bünyesinde görev yaptı. Bu dönem içinde çeşitli ders kitapları hazırladı. İsveç ve İsviçre'de çeşitli öğretmen yetiştirme projelerinde çalıştı.

Öteki çalışmalarının yanında halk kültürüne ilişkin çeşitli araştırmaları bulunan Binyazar, birçok ülkede çeşitli konularda konferans, toplantı ve seminerlere katıldı.

Adnan Binyazar, "Ölümün Gölgesi Yok" adlı romanıyla 2005 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü aldı.
5 ADET
    x

    İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız