Abidin Parıltı'nın idefix dostları için seçtiği kitaplar

1978 yılında, Mardin/Nusaybin'de doğdu. Lise mezuniyetine kadar olan eğitimini, Nusaybin'de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi G.S.F Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı'ndan 2004 yılında "Anadolu'nun Sözlü Kültüründe Hikaye Anlatıcıları ve Bir Model Oyun" adlı teziyle mezun oldu. Televizyon ve sinema projeleri yazdı, yayınlandı. Parıltı'nın, "Anlat ki Seni Göreyim" isimli kadın öykülerinden oluşan oyunu İstanbul ve İzmir'de oynandı. Tiyatro Oyunevi'nde dramaturgluk yaptı. Hüseyin Karabey'le birlikte yazdığı "Sesime Gel" adlı senaryosu Cannes'da 'Cinefondation - Atelier' bölümüne kabul edildi. "Dengbêjler, Sözün Yazgısı", "Heveskuşu" ve Özlem galip'le birlikte "Kürt Romanı Okuma Kılavuzu"nu yazdı. Radikal Kitap, Taraf, Notos, Virgül, Milliyet Sanat, Kitap-lık, Esmer, Nûdem gibi birçok dergide yazıları yayınlandı.

Türkiye PEN ve Uluslararası PEN yazarlar derneği üyesi olan yazar, İstanbul'da yaşıyor. 

Yazarımızın Notu: Kitap okumaya çok geç, yirmili yaşlarımın ortalarında başladım. Okumaya başlayıp, kitabın değiştirip dönüştürme, hayatı daha berrak algılama gücünü gördükçe bir yola girdim. İştahım kabardı, kabardıkça daha çok okudum. O yolda başlangıcından bugüne belli başlı bazı kitaplar bana rehber oldu. Sonrasında bazıları bana basit gelse de bu güzergahta beni oluşturan önemli etmenler olduğu için onları anmam gerekir. Ne yazık ki hatırladıklarım unuttuklarımdan az.

8 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.