Yazar Röportajları - Ece Temelkuran

Yazar Röportajları - Ece Temelkuran

Son romanı Devir geçtiğimiz günlerde Amerika’da yayımlanan Ece Temelkuran Türkiye’de İyilik Güzellik adlı yeni kitabıyla çıktı karşımıza. Bir süredir Zagreb’te bulunan Ece Temelkuran’la yeni kitabı İyilik Güzellik’I konuştuk.

 

Epeydir yurtdışındasınız bildiğim kadarıyla. Nerelerdesiniz, neler yapıyorsunuz?

 

Her zamanki gibi bir yolculuktayım ve her zamanki gibi yazıyorum.

 

İyilik Güzellik birçok farklı mecrada kaleme aldığınız yazıların bir derlemesi. Yazılarınızı bir araya getirme fikri nasıl oluştu?

 

Tam olarak yazıların biraraya getirilmesi diyemem. Zira bir kompozisyon yarattık yazılardan. İyilik, güzellik ve kötülük kavramları üzerine düşündüğüm yazıları alıp, tek bir anlatı oluşturacak şekilde ördük. Editörüm Sırma Köksal’la birlikte ortaklaşa bir düşünce sürecinden sonra başladı bu örgü. Geçtiğimiz son birkaç yıla bakınca bazen farkında olarak, bazen entelektüel bir refleks gibi bu üç kavram üzerinde düşündüğümü fark ettim ve okurları içinde yaşadığımız gürültüden bir parça dışarı çıkarıp bu kavramlar üzerine düşünmeye davet etmek istedim.

 

Yaklaşık bir yıldır Zagreb’te yaşıyorsunuz, bu yazılar bir anlamda sizin Türkçe’yle ve Türkiye’yle bağ kurma yolunuz mu?

 

Dilim Türkçe oldukça sanırım Türkiye’nin dışına çıkmak diye bir olasılık söz konusu değil. Romanlarla, siyasi yazılarla birlikte benimle okuyan insan arasında bir bağ oluştu sanırım son yirmi yılda. Bir serüveni beraber yaşıyoruz. Sadece Türkiye’nin ve Türkçenin serüvenini değil, bir düşünceyi ve daha güzel bir dünya iddiasını takip etmek denen derdi paylaşıyoruz. Ben hâlâ bu serüvenin peşindeyim, onlar da.

 

“Okumak gürültünün içindeki sesleri ayırt edebilmemize yarar,” diyorsunuz kitapta. Gürültü kavramı sizin için neyi temsil ediyor tam olarak?

 

İçinden geçtiğimiz bu dönemin karmaşını ve bilgi/bilgisizlik bombardımanını. İyi ile kötünün zorla yer değiştirilmeye çalışmasını ve değerler sistemimize yapılan ağır ve uzun saldırıdan sonraki kafa karışıklığını. Bu, uzaktan veya yakından, insanın kulağına anlamsız bir uğultu gibi geliyor. Ancak yazarak ve okuyarak bu gürültüyü deşifre edip kendi cümlemizi kuracağımıza inanıyorum.

 

Uzun yıllar gazetecilik yaptınız, politikayla iç içeydiniz. Geçtiğimiz günlerde Orhan Pamuk kendisine yazdıklarından çok politika üzerine sorular sorulduğundan şikayet etmişti. Yurt dışında oldukça tanınan bir isimsiniz, sizin de başınıza geliyor mu benzer şeyler?

 

Politika benim için edebiyattan ayrı bir şey değil. Ben hep politikayla edebiyatın kesiştiği yerde durdum, dolayısıyla beni o sorular rahatsız etmez. İnsan, politikadan ibaret değil ama onun dışında var olan bir varlık da değil. Edebiyatın işi insansa eğer, ki öyledir, politika da neredeyse zorunlu olarak edebiyatın işidir. Burada sözünü ettiğim güncel politika değil elbette, daha üst bir kavram olarak politika.

 

Son olarak, ufukta yeni bir roman var mı?

 

Var, uzak ufuklarda.

 

14 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.