Yazar Röportajları - Colson Whitehead

Yazar Röportajları - Colson Whitehead

Geçtiğimiz yıl en çok hangi kitapları konuştuk? Bu soruya verilecek cevaplar arasında Colson Whitehead imzalı Yeraltı Demiryolu’nu anmamak neredeyse mümkün değil! Pulitzer ve Arthur C. Clarke ödüllerini almasının yanı sıra Man Booker Ödülü uzun listesine de giren Yeraltı Demiryolu geçtiğimiz günlerde Türkçeye de çevrilince Colson Whitehead’le küçük bir sohbet gerçekleştirmenin tam sırası dedik!

Romanınızda yer alan yeraltı demiryolu gerçekte köle statüsündeki insanları özgürlüğüne kavuşturmak için organize olmuş bir grup insana verilen bir isim. Fakat siz bunu gerçek bir demiryolu olarak kullanmayı tercih etmişsiniz. Cora’nın kaçısı sırasında başka araçlar yerine demiryolu kullanmasına nasıl karar verdiniz? Yoksa hikayenin çıkış noktasını demiryolu mu oluşturuyor?

Yeraltı Demiryolu bahsini duyan çocuklar, bu kavramla ilk tanıştıklarında genelde gerçek bir tren hayal ederler, gözlerinde canlanan bu olur. Çıkış noktasına köleliği ya da Cora’nın öyküsünü almadım, sadece bu naif mefhumu irdelemek ve buna dayalı olarak nasıl bir kitap ortaya çıkarabileceğimi görmek istedim.

Bu hikaye Cora’nın hikayesi mi, yoksa bir kölenin özgürlüğe kaçış hikayesi mi? Hikayeden Cora’yı çıkarıp yerine farklı yaşta ya da cinsiyette birini koysanız hikayenizin yine aynı şekilde işleyeceğini düşünüyor musunuz?

Yazmadığım kitaplardan bahsetmem doğru olmaz sanırım. Kadın kölenin çıkmazını ele almayı amaçladım ben bu hikayede ve elbette ki kimi kahraman olarak seçtiğiniz, onun yapıp ettikleri, hikâyenin temelini belirliyor.

Bu romanla Pulitzer Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü’nün yanı sıra fantastik ve bilimkurgu türlerinde kitaplara verilen Arthur C. Clarke Ödülü’nü de kazandınız. Siz romanınızı bu türler içinde tanımlıyor musunuz?

Yeraltında binlerce mil boyunca uzanan gerçek bir demiryolundan bahsediyorsak, tarihsel gerçekliğin farklı kesitlerinin birbiriyle kaynaştırıldığı bir hikayemiz varsa eğer, fantezi alanına geçmişiz demektir. Bu hikayeyi yaratmak için büyülü gerçekçilik retoriğinin bazı gereçlerini kullandım. Ne ki ben, kitaplarımı tanımlamak istemem, zaten bunu yapmama gerek yok... Sadece yazarım ve yazdım.

Bu kitabın öncesinde de birçok roman yayımladınız ama kariyerinizde asıl sıçramayı sağlayan Yeraltı Demiryolu oldu. Yeraltı Demiryolu’nu önceki romanlarınızdan ayıran nedir?

Tüm kitaplarım birbirinden farklıdır. Ezen ve ezilen, sömüren ve sömürülen arasındaki ilişki, bu kitabın temek meselesi ve bu, tüm kültürlere hitap eden, herkesi kapsayan bir mesele. Medeniyetin tamamı, kitabın bahsettiği türden bir şiddete dayalı.

Son olarak, Black Lives Matter hareketiyle romanınızın gündeme gelmesi aşağı yukarı aynı döneme rastgeldi. Siz Black Lives Matter hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Polis şiddetine karşı çıkmanın olumsuz bir tarafı bulunması mümkün mü? Irkçılığa geleceksek eğer, bu ülke (ABD) her zaman ırkçı bir yer olmuştur ve eminim ki bu, benim ömrüm boyunca da böyle olmaya devam edecek.

 

1 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.